W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar sadzy w kominach

09.01.2025

Pożar sadzy w kominach

W ostatnim czasie strażacy z naszego powiatu odnotowali zwiększoną liczbę interwencji związanych z pożarami sadz w przewodach kominowych. Gdyby nie szybka interwencja ratowników, a także mieszkańców mogłoby dojść do wielu tragedii.

Poniżej przedstawiamy ważne informacje związane z tym zagrożeniem.

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego a co za tym idzie pożarem całego domu ❗

W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:

⚠️niezwłocznie powiadomić straż pożarną,

⚠️wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,

⚠️zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu oraz o ile to możliwe - od góry.

UWAGA❗

Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego pęknięcia i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać, iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym śmiertlenie groźny, niewyczuwalny tlenek węgla☠️

Aby zapobiedz temu zagrożeniu pamiętaj o:

✅regularym czyszczeniu przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa,

✅dokonywaniu przeglądów stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych,

✅używaniu paliwa dobrej jakosci.

Nie zwlekaj, zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}