Ćwiczenia - Zimowe zagrożenia na zamarzniętych akwenach.
15.01.2024
W dniach od 15 do 17 stycznia 2024 wykorzystując warunki pogodowe sprzyjające utrzymywaniu się na zbiornikach wodnych pokrywy lodowej, zrealizowaliśmy warsztaty z technik ratownictwa lodowego i samoratowania. W zajęciach oprócz strażaków naszej komendy brali udział druhowie powiatu chrzanowskiego z jednostek posiadających dodatkową specjalizację z ratownictwa wodnego, z gminy Alwernia i Trzebinia. Zajęcia zrealizowaliśmy na jeziorze Chechło w Trzebini. Całość podzieliśmy na dwa etapy: teorię i praktykę.
Pierwsza część teoretyczna polegała na omówieniu technik ratowniczych, sprzętu osobistego i ratowniczego wykorzystywanego do tego typu działań, jego konfigurację oraz najczęściej popełniane błędy podczas używania. Przypomnieliśmy sobie procedury postępowania kpp u osób w hipotermii oraz w przypadku tonięcia a także alternatywne sposoby zabezpieczenia poszkodowanego po wyciągnięciu z wody do czasu przyjazdu ZRM.
W drugiej część przećwiczyliśmy techniki dotarcia do poszkodowanych przy zastosowaniu różnych metod ze szczególnym naciskiem na pracę zespołową oraz w sposób praktyczny sprawdziliśmy możliwości posiadanego przez nas sprzętu. Porównaliśmy jak w działaniach ratowniczych zachowują się: sanie lodowe, drabiny pożarnicze, koło ratunkowe czy deska ortopedyczna.
Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny są skute lodem jednak wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby.
Strażacy przypominają - osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia.
Pamiętaj, że wchodząc na lód zawsze ryzykujesz !!!
Opracował: st. kpt. Maciej Kurnik
Zdjęcia: st. kpt. Maciej Kurnik