Organizacja ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji KSRG, system ten organizuje się na trzech poziomach: powiatowym, wojewódzkim i krajowym.
Poziom powiatowy jest podstawowym szczeblem zdolnym do skutecznego reagowania podczas stanu czuwania i doraźnego reagowania. Organem właściwym do dowodzenia KSRG na tym poziomie jest Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z art. 14.1. Ustawy o ochronie przeciwpożarowej Państwowa Straż Pożarna jest organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, mającego na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez:
walkę z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi,
- ratownictwo techniczne,
- ratownictwo chemiczne,
- ratownictwo ekologiczne,
- ratownictwo medyczne,
- współpracę z jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz centrami powiadamiania ratunkowego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia w sprawie organizacji KSRG, starosta na obszarze powiatu określa zadania krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, koordynuje jego funkcjonowanie i kontroluje wykonywanie wynikających stąd zadań, a w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń życia, zdrowia lub środowiska kieruje tym systemem. Ponadto starosta wykonuje swoje zadania przy pomocy powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego, działającego na podstawie przepisów o stanie klęski żywiołowej oraz o stanie klęski żywiołowej.
Na poziomie powiatowym zadania te realizuje Komendant Powiatowy PSP, który organizuje KSRG na terenie powiatu oraz dowodzi jego działaniami. Zadania realizowane są w zakresie:
- prowadzenia analiz i opracowania prognoz dotyczących pożarów, klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
- organizacji powiatowego stanowiska kierowania,
- dysponowania oraz dowodzenia siłami KSRG podczas działań ratowniczych na obszarze powiatu,
- prowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej i technicznej jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do KSRG,
- opracowania planu ratowniczego powiatu i jego aktualizacji rocznej,
- prowadzenia szkolenia jednostek ochotniczych straży pożarnych oraz przeprowadzania ćwiczeń doskonalących i zgrywających działania poszczególnych podmiotów KSRG,
- analizy systemów łączności, alarmowania i współdziałania KSRG na obszarze powiatu i przedstawiania stosownych wniosków w tym zakresie Staroście Powiatu,
- przedstawiania do dyspozycji komendanta wojewódzkiego odpowiednich sił i środków w celu organizacji wojewódzkiego odwodu operacyjnego.
Siły i środki KSRG
W 2015 roku do podmiotów wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego dołączyła jednostka OSP Chrzanów, więc obecnie Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy na terenie powiatu chrzanowskiego tworzą:
- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie,
- 15 Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu tj.: Alwernia, Brodła, Grojec, Regulice, Rozkochów, Zagórze, Balin, Chrzanów, Płaza, Luszowice, Moczydło, Libiąż, Bolęcin, Psary, Myślachowice,
- Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego utworzony przez Starostę Powiatu.
Wsparciem działań jednostek KSRG na poziomie powiatowym jest również Zakładowa Straż Pożarna sp. z o.o. przy Rafinerii Trzebinia oraz 13 jednostek OSP nie włączonych do KSRG. Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy na podstawie umów i porozumień oraz na zasadach dobrowolności wspierają inne podmioty. Z KSRG ściśle współdziałają takie podmioty jak:
- Policja,
- Pogotowie Ratunkowe,
- Szpital Powiatowy – Oddział Ratunkowy,
- Pogotowie Gazowe,
- Pogotowie Energetyczne,
- Pogotowie Wodno – Kanalizacyjne,
- Straże Leśne.