W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozpoczęcie sezonu grzewczego 2023/2024

27.10.2023

rozpoczęcie sezonu grzewczego 2023/2024

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

Radzimy zadbać o drożność przewodu kominowego. Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapalenia, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie.

Regularne usuwanie sadzy jest zatem kluczowe, aby zminimalizować ryzyko pożaru i utrzymanie sprawności instalacji grzewczej. Zaniedbanie konserwacji może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla, pożaru sadzy w przewodzie kominowym, a nawet całego mieszkania.

Zgodnie z art. 62 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 z późn. zm.) obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę, kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Kontrolę tę należy zlecić osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Osoba dokonująca kontroli ma obowiązek potwierdzić kontrolę protokołem, w którym powinna opisać usterki i uchybienia, a właściciel lub zarządca ma obowiązek usunąć te usterki (art. 70 ustawy Prawo budowlane).

Obiekty budowlane podlegają również „naszym strażackim” przepisom Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 r. poz. 822). § 34 cytowanego rozporządzenia nakłada obowiązek usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz wentylacyjnych, określa również częstotliwość dokonywania czyszczeń.

  • co najmniej raz na 3 miesiące należy poddać czyszczeniu przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),.
  • co najmniej raz na 6 miesięcy należy czyścić przewody kominowe od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym.
  • Przewody wentylacyjne należy poddawać czyszczeniu co najmniej raz w roku.

Jak jest w praktyce? Spora część właścicieli budynków przypomina sobie o kominach wtedy, kiedy są one już przyczyną problemów.

Komenda Powiatowa PSP w Cieszynie od początku października odnotowała 6 zdarzeń w związku z pożarami sadzy w kominie w budynkach mieszkalnych.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.

Reasumując:

  • Pamiętajmy, że dbałość o sprawność kominów nie tylko wpływa na efektywność systemu grzewczego, ale przede wszystkim chroni nas przed ryzykiem powstania pożaru i utraty bezpieczeństwa w naszych domach.
  • Większość zaczadzeń czy pożarów sadzy dałoby się uniknąć, gdyby przestrzegano istniejącego prawa i kierowano się zdrowym rozsądkiem.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny:
  • Zaprośmy do swojego domu czy mieszkania kominiarza w celu sprawdzenia ciągów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych.
  • Zalecamy ponadto zakup czujek tlenku węgla, które są jedynym narzędziem skutecznie informującym nas samych i wszystkich lokatorów domu czy mieszkania o ewentualnym wystąpieniu tlenku węgla – silnie trującego gazu, który mocno wpływa na nasz organizm.

Podkreślamy jeszcze raz - popularnie nazywany „czad” jest gazem bezwonnym i bezbarwnym, w związku z czym jest on nieidentyfikowalny przez ludzkie zmysły. Stąd niezbędne jest stosowanie specjalnych urządzeń, które na czas zaalarmują o występującym zagrożeniu.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest w naszych rękach. W momencie zagrożenia związanego z pożarem lub występującym tlenkiem węgla, czym prędzej powiadom Centrum Powiadamiania Ratunkowego – pod numerem 112

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}