W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa lodowego strażaków JRG w Działdowie oraz OSP z powiatu działdowskiego

17.01.2024

W dniach 15.01.2024 r. – 17.01.2024 strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Działdowie, w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili ćwiczenia praktyczne z zakresu ratownictwa lodowego na terenie zalewu w Działdowie.

Ćwiczenia doskonalące z ratownictwa lodowego strażaków JRG w Działdowie oraz OSP z powiatu działdowskiego

Ćwiczenia obejmowały doskonalenie technik w zakresie poruszania się po lodzie, samoratowania ratowników w przypadku załamania się lodu, ale przede wszystkim elementów dotarcia do osób poszkodowanych i ich ewakuacji w miejsce bezpieczne, stosując różne metody z użyciem sprzętu ratowniczego. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa podczas działań tego typu oraz odpowiednie zabezpieczenie i ubiór ratowników. W ramach doskonalenia zawodowego w JRG Działdowo planowana jest druga tura ćwiczeń w momencie roztopów, tak żeby ratownicy mogli przećwiczyć tego typu założenia zarówno w warunkach dość grubego i stabilnego lodu, ale również w przypadku pokrywy lodowej niestabilnej, pękającej oraz kruchej. W minionych manewrach wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej PSP w Działdowie, udział brali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Lidzbarku, Iłowie oraz Petrykozach.

Apelujemy o rozwagę podczas zimowego wypoczynku i niewchodzenie na zamarznięte akweny!

Jeżeli jednak z jakichś przyczyn dojdzie do takiej sytuacji zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami:

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  1. W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  2. Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  3. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.


Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  1. W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  2. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  3. Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  4. Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  5. Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  6. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  7. Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.


Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!

 

Opracowanie: kpt. Jakub Poniatowski na podstawie artykułu (https://www.gov.pl/web/kgpsp/bezpieczenstwo-na-lodzie)

zdjęcia: asp. Mariusz Kornowski, kpt. Jakub Poniatowski, st. ogn. Piotr Kopeć

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}