W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sezon grzewczy - czujka na straży twojego bezpieczeństwa

04.10.2022

Niestety często odrzucamy od siebie myśl, że może nam się stać coś złego. Wydaje nam się, że tego typu sytuacje jak pożar, wypadek, zatrucie tlenkiem węgla, zawsze dzieją się gdzieś obok, nas nie dotyczą. Nic bardziej mylnego. Jeżeli nie staniemy się kowalami własnego losu i sami nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, to nikt inny za nas tego nie zrobi. Pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących przy obsłudze urządzeń grzewczych oraz zadbajmy o odpowiednie warunki do ich funkcjonowania. Czujka tlenku węgla, czy odpowiednie czyszczenie i przeglądy przewodów wentylacyjnych i kominowych, to naprawdę niewielkie koszty względem tego co możemy zyskać- BEZPIECZEŃSTWO. Poniżej przedstawiamy materiał opracowany przez PSP i Prewencję Społeczną PSP, w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla- „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” Zachęcamy do zapoznania się i wprowadzenie zasad w życie!

Kampania społeczna CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

Rozpoczął się sezon grzewczy: 1 października 2022 r. – 31 marca 2023 r.

Główne przekazy tegorocznej kampanii:

- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.

- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły.

Tlenku węgla:

NIE usłyszysz!

NIE zobaczysz!

NIE poczujesz!

- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.

- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}