A może służba w Państwowej Straży Pożarnej?
04.02.2022
Przełom stycznia i lutego dla młodych ludzi wkraczających w dorosłość kojarzyć się będzie z tradycyjną „studniówką”, po której przygotowania do matury zabierały największą część wolnego czasu. A po egzaminie dojrzałości wybór uczelni i dalsze kształcenie… Dla pasjonatów ratownictwa i osób zainteresowanych ochroną przeciwpożarową doskonałym wyborem będzie szkoła pożarnicza.
Funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej można zostać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest złożenie podania i udział w postępowaniu po ogłoszeniu naboru do służby przez Komendanta Powiatowego PSP, które w przypadku pojawienia się wakatów zostaje umieszczone między innymi na stronie internetowej jednostki organizacyjnej. W informacji tej znajduje się opis toku postępowania, w tym wymagania jakie stawiane są przed kandydatem do służby.
Strażakiem można również zostać poprzez kontynuacje nauki w jednej ze szkół pożarniczych. Służbę kandydacką można rozpocząć w Szkole Aspirantów PSP w Poznaniu, Szkole Aspirantów w Krakowie, Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie dwuletnie kształcenie pozwala uzyskać tytuł technika pożarnictwa oraz stopień młodszego aspiranta. Aby uzyskać pierwszy stopień oficerski oraz tytuł inżyniera pożarnictwa należy rozpocząć kształcenie w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Wszystkie osoby zainteresowane podjęciem nauki w szkole pożarniczej zapraszam do odwiedzenia stron internetowych uczelni, gdzie szczegółowo przedstawione zostały zasady rekrutacji oraz opis programu kształcenia, a poniżej zamieszczone zostały odnośniki do filmów prezentujących uczelnię:
Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie - prezentacja - YouTube
Film promocyjny 2021 | Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie - YouTube
https://www.sapsp.edu.pl/templates/client_tpl/pl/_images/oNas.mp4
FILM PROMOCYJNY SGSP - YouTube
Opracował: st. kpt. Pupek Mateusz