W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bądźmy bezpieczni- "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

29.10.2021

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to kampania informacyjna dotycząca zagrożeń związanych z możliwością powstania pożaru w budynkach mieszkalnych a także możliwości powstania trujących związków powstałych podczas niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

Plakat kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa"

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, a tym samym uruchomieniem urządzeń grzewczych wzrasta ryzyko powstania zagrożeń wynikających z nieprawidłowej ich  eksploatacji. Znaczna część zdarzeń w okresie jesienno-zimowym związana jest z wystąpieniem pożarów sadzy w przewodach kominowych, jak również z podejrzeniem obecności tlenku węgla w obiektach mieszkalnych.  Przypominamy że tlenek węgla zwany czadem a nawet z uwagi na swoje właściwości fizyko-chemiczne "cichym zabójcą" jest silnie trującym związkiem, który podczas oddziaływania może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.  W powiecie giżyckim każdego roku ilość zdarzeń związanych z podejrzeniem obecności tlenku węgla wynosi ok. 50 interwencji . Na uwagę zasługują również zagrożenia wynikające z pożarów sadzy w przewodach kominowych, których od początku roku do dnia dzisiejszego na terenie powiatu było 27.

Przypominamy!!

  • Prawidłowo wykonywane okresowe przeglądy i zabiegi konserwacyjne urządzeń grzewczych, przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnej znacząco obniżają ryzyko powstania zagrożeń w zakresie ich eksploatacji .
  • Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych i instalacji z nimi związanych spoczywa na właścicielu i użytkowniku obiektu, a zapewnienie okresowej kontroli ich stanu wynika z obowiązujących przepisów.

 

 Urządzeniem które jest w stanie wykryć niebezpieczne związki jest czujniki tlenku węgla, którego zadaniem jest powiadomienie mieszkańców za pomocą alarmu zarówno świetlnego jak i dźwiękowego o wystąpieniu zagrożenia.

 

Szczegóły kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” filmy, oraz informacje na temat obowiązujących przepisów znajdują się na stronie Komendy Głównej PSP pod adresem:

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2021-2022

 

Opracował: st. kpt. Pupek Mateusz

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}