Czy jesteś przygotowany do sezonu grzewczego?
24.11.2023
Z pewnością urządzenia, które mają zapewnić ciepło w Naszych domach zostały już uruchomione. Strażacy przypominają o konieczności przeprowadzenia czynności konserwacyjnych urządzeń grzewczych, a także dokonaniu przeglądów przewodów kominowych.
Każdego roku w okresie jesienno- zimowym następuje wzrost ilości zdarzeń dotyczących wystąpienia pożarów sadzy w kominach czy pojawienia się zadymienia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi co może skutkować zatruciem tlenkiem węgla. Bardzo często wizyta serwisanta pieca centralnego ogrzewania i kominiarza, która jest obowiązkiem każdego użytkownika i właściciela budynku, pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru bądź zatrucia tlenkiem węgla.
Tlenek węgla jest silnie toksycznym gazem, który nie posiada barwy, smaku i zapachu, przez co jego wykrycie przez ludzkie zmysły jest niemożliwe. Zmęczenie, senność, zawroty głowy, nudności to pierwsze objawy oddziaływania czadu, które powinny wzbudzić czujność domowników i skutkować przewietrzeniem pomieszczeń i ich opuszczeniem. Długotrwałe oddziaływanie tlenku węgla może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie a nawet śmierci.
PRZYPOMINAMY!
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
-
cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
-
dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
-
co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
-
co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz.1624) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Aby uniknąć zaczadzenia..
-
Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
-
Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
-
Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
-
Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
-
W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Więcej o kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” znajduje się pod odnośnikiem:
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy
Opracował: mł. bryg. Pupek Mateusz