Komenda Powiatowa PSP w Giżycku otzymała czujniki tlenku węgla
23.12.2021
Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz wraz z Panią Ewą Ostrowską Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku po raz kolejny wsparli działania giżyckich strażaków w zakresie realizacji założeń kampanii informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.
Po raz kolejny w myśl poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Giżycka do kampanii informacyjnej przyłączyli się Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz wraz z Pani Ewa Ostrowska Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku, którzy zakupili i przekazali na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku bryg. Tomasza Siemieniuka czujniki tlenku węgla. Urządzenia zostaną przekazane mieszkańcom giżycka podczas interwencji związanych z podejrzeniem obecności czadu w budynkach mieszkalnych.
Głównym celem kampanii jest podniesienie świadomości społeczeństwa z zakresie zagrożeń płynących z toksycznych właściwości tlenku węgla. Przypomnijmy że, gaz ten potocznie zwany czadem powstaje w wyniku wadliwie działających urządzeń grzewczych bądź wentylacji. Niewystarczająca ilość tlenu niezbędnego do prawidłowo przebiegającego procesu spalania skutkuje tym że, zamiast dwutlenku węgla powstaje związek węgla tylko z jednym atomem tlenu. Produkt ten jest o wiele bardziej toksyczny dla organizmu, jak również wielokrotnie bardziej wiąże się w jego tkankach co w konsekwencji może doprowadzić do trwałej utraty zdrowia a nawet śmierci. Przypominamy że czad nazywany również cichym zabójcą nie posiada smaku, zapachu ani barwy a pierwszymi oznakami jego obecności może być osłabienie, nudności, zawroty głowy a nawet utrata przytomności.
Aby poprawić poczucie bezpieczeństwa wystarczy pamiętać o okresowej kontroli urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, dodatkowo warto zaopatrzyć się w czujniki tlenku węgla. Są to niewielkie urządzenia które w sposób ciągły analizują czy w pomieszczeniu nie pojawił się ten trujący związek, a w przypadku jego wykrycia uruchamiany jest alarm dźwiękowy i świetlny. Po przejściu czujki w stan wzbudzenia należy opuścić pomieszczenie oraz powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112 gdzie osoba pełniąca dyżur przeprowadzi wywiad i powiadomi właściwe służby.
Szczegółowe informacje na temat kampanii znajdują się pod adresem:
https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2021-2022
Opracował: st. kpt Pupek Mateusz