Nie ma Bezpiecznego Lodu - tragiczne wydarzenia na jeziorze Kisajno
19.01.2021
W dniu 19.01.2021 roku o godzinie 15:11 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku wpłynęło zgłoszenie o załamaniu się lodu pod osobami na jeziorze Kisajno w okolicy miejscowości Pierkunowo.
Zimowa aura spowodowała pojawienie się warstwy lodu na powierzchni jezior, stwarzając tym samym okazję do wędkowania podlodowego. Niestety tafla lodu jest jeszcze zbyt cienka i nieregularna z uwagi na zalegający na jej powierzchni śnieg, a także krążące prądy wodne pod jego powierzchnią. Giżyccy strażacy w ostatnim tygodniu podejmowali trzy interwencję związane z udzieleniem pomocy osobom które zdecydowały się wejść na zamarzniętą powierzchnię jezior.
Pierwsze zdarzenie miało miejsce w sobotę 16.01.2021 r. na szczęście okazało się alarmem fałszywym, jednak poszukiwania w ekstremalnych zimowych warunkach trwały od godziny 15:31 do późnych godzin wieczornych, a w działania zaangażowanych było 22 strażaków, a także funkcjonariusze Policji i ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Kolejnego dnia ok godziny 14:30 dyżurny giżyckiego stanowiska kierowania zadysponował ratowników do miejscowości Pierkunowo, gdzie pod mężczyzną załamał się lód. Poszkodowany został ewakuowany na brzeg przy pomocy drabin oraz sprzętu ratownictwa wodnego, a będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego zadecydował o hospitalizacji mężczyzny.
Zdarzenie które miało miejsce z dniu 19.01.2021 r. okazało się tragiczne dla dwóch wędkarzy. Informacja o zagrożeniu wpłynęła o godzinie 15:11, po czym zastępy służb ratowniczych udały się także do miejscowości Pierkunowo, gdzie w odległości ok. 50 m od brzegu znajdowały się dwie osoby poszkodowane. Po ich ewakuacji pod powierzchnię wody wprowadzony został nurek w celu wykluczenia obecności kolejnych osób poszkodowanych. Na jeziorze Kisajno działania prowadziło 20 strażaków w tym także Węgorzewska Grupa Ratownictwa Wodno-Lodowego.
Apelujemy aby zachować rozsądek podczas wchodzenia na zamarznięte zbiorniki i cieki wodne. Każde wejście wiąże się z ryzykiem. Warstwa lodu sięga zaledwie kilku centymetrów jest jeszcze słaba i nieregularna pokryta zalegającym śniegiem, który dodatkowo negatywnie wpływa na jego wytrzymałość, podobnie jak prądy naturalnie krążące w zbiornikach.