Pojęcie bezpiecznego lodu nie istnieje!!
13.01.2022
Zmienne warunki atmosferyczne panujące w pierwszych dniach 2022 r. spowodowały powstanie cienkiej warstwy lodu na zbiornikach wodnych. Lód o zmiennej wytrzymałości to szczególne zagrożenie dla wędkarzy i osób, które postanowiły odbyć spacer po zamarzniętym jeziorze.
Lód pokrywający jeziora okazał się zdradliwy dla zwierząt, które w wyniku jego załamania znalazły się w wodzie i nie mogły wydostać się na brzeg o własnych siłach. Małej sarnie i łosiom pomocy udzielili giżyccy strażacy i ratownicy MOPR.
W bieżącym tygodniu strażacy giżyckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej doskonalili metody wykorzystywania sprzętu ratownictwa wodno-lodowego i techniki ratownicze na jeziorze Niegocin. Celem ćwiczeń było przypomnienie zasad poruszania się po zamarzniętym zbiorniku i podejmowanie osób pod którymi lód się załamał z wykorzystaniem między innymi sań lodowych, drabin, lin itp.
Przypominamy:
- Nie istnieje pojęcie bezpiecznego lodu.
- Prądy wodne, zmiany głębokości, występowanie roślinności, obecność warstwy śniegu mogą powodować lokalne zmiany wytrzymałości lodu.
- Osoby wchodzące na zamarznięte jeziora robią to na własną odpowiedzialność i zmuszone są do zachowania szczególnej ostrożności.
- Człowiek który wpadnie do wody narażony jest na oddziaływanie niskiej temperatury i stopniowe wychładzanie organizmu prowadzące do hipotermii, a nawet śmierci. W takich warunkach nawet silny organizm już po kilku minutach nie będzie w stanie samodzielnie się ewakuować.
Opracował: st. kpt. Pupek Mateusz