Wybuch gazu w domu jednorodzinnym
13.11.2024
Wybuch w domu jednorodzinnym - takie zgłoszenie wpłynęło do giżyckiej straży pożarnej tuż przed godziną 16.00 w dniu 13 listopada 2024 roku.
Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Giżycku dysponuje na miejsce odpowiednie siły i środki. Strażacy na miejscu zastają widok domu jednorodzinnego, którego konstrukcja jest bardzo poważnie naruszona. Praktycznie pierwsze piętro jest zniszczone, strop pomiędzy nim a poddaszem jest częściowo zawalony. Teren akcji zastaje zabezpieczony, ratownicy ewakuują z budynku jedną osobę. Strażacy jeszcze w czasie ewakuacji osoby poszkodowanej dokonali przeszukania pomieszczeń w obiekcie pod kątem przebywania tam innych osób. Wykorzystali do tego kamery termowizyjne. Nikogo nie odnaleziono. Sytuacja na miejscu działań jest monitorowana pod kątem występowania niebezpiecznych stężeń gazów toksycznych i pożarowych – brak zagrożenia.
Zostaje wykonana dokumentacja zdjęciowa (również z wykorzystaniem drona) i przesłana do SK KW Olsztyn celem przekazania jej dla dowódcy SGPR i SGRT, by jak najszybciej zapoznali się z sytuacją oraz stanem uszkodzonego obiektu.
Policja cały czas prowadzi czynności mające na celu ustalenie liczby osób mogących przebywać w obiekcie.
Służby zgłaszają sprawdzenie oraz stan wszystkich instalacji za które odpowiadają. Zarówno instalacja wodna, gazowa i energetyczna są sprawne a dostęp poszczególnych mediów do uszkodzonego obiektu jest odcięty i zabezpieczony.
Na miejsce zdarzenia przybywa grupa operacyjna z KW PSP Olsztyn. Obecny KDR zdaje realizację z aktualnej sytuacji a po zapoznaniu się z nią dowodzenie przejmuje Naczelnik Wydziału Operacyjnego KW PSP Olsztyn.
W wyniku czynności policyjnych zostaje potwierdzone, iż w obiekcie nie przebywał nikt poza osobą poszkodowaną w zdarzeniu. Biorąc powyższe pod uwagę ( brak innych osób poszkodowanych w obiekcie) oraz stan obiektu – groźba zawalenia , zadysponowane wcześniej SGPR oraz SGRT i zestaw kontenerowy zostają zawrócone i odesłane do swoich baz.
Zostaje wyznaczona strefa zagrożenia (wg wytyczenia przez nadzór budowlany), która zostaje oznakowana i zabezpieczona. Policja zabezpiecza teren oraz zniszczony budynek przed dostępem osób trzecich.
Łącznie w działaniach brało udział 16 zastępów i 52 strażaków. Na miejscu działań obecne były władze miasta na czele z Burmistrz Miasta Giżycko i Starostą Giżyckim.
Opracował: mł.bryg. G.Zubowicz, zdjęcia : mł.asp. W.Żyndul