Zatwierdzony Program szkolenia podstawowego w zawodzie strażak
03.12.2020
Na podstawie decyzji nr 52 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 9 czerwca 2020 r. zespół w składzie:
1. st. bryg. Marceli Sobol – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
2. st. bryg. Robert Sawosz – Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy
3. mł. bryg. Marcin Szewerniak – Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie
4. st. bryg. Michał Kamieniecki – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie
5. bryg. Paweł Fliszkiewicz – Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
6. mł. bryg. Włodzimierz Górzyński – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej
7. mgr Magdalena Stajszczak – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej,
opracował i przedłożył do akceptacji „Program szkolenia podstawowego w zawodzie strażak”.
W dniu 30 listopada br. nadbryg. Andrzej Bartkowiak – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, zatwierdził przedmiotowy program.
Najistotniejsze założenia i zmiany niniejszego programu to:
1. Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy prowadzi Centralną Listę Potrzeb Szkoleniowych (CLiPS) i koordynuje kolejność kierowania kandydatów na szkolenie.
2. W przypadku zagrożenia przekroczenia przez kandydatów na szkolenie maksymalnego czasu 90 dni od przyjęcia do służby do skierowania na szkolenie podstawowe w zawodzie strażak, dopuszcza się realizację szkoleń przez pozostałe szkoły PSP, a także wykorzystanie kadry i bazy dydaktycznej ośrodków szkolenia w komendach wojewódzkich PSP. (ustawa o ochronie ppoż. nie dopuszcza do autonomicznej organizacji szkoleń poza szkołami PSP)
3. Po doliczeniu dni na organizację i egzaminy całkowity czas szkolenia zamyka się w liczbie 70 dni szkoleniowych, co daje 14 tygodni szkoleniowych, a zatem trochę ponad trzy miesiące.
4. Szkolenie składa się z bloku podstawowego i zasadniczego oraz praktycznej nauki zawodu, która jest realizowana w trakcie obydwu bloków w szkolnej jednostce ratowniczo-gaśniczej i w trakcie służb wewnętrznych.
5. Dopuszczono realizację zajęć teoretycznych w formie zdalnej oraz zajęcia fakultatywne, a także możliwość prowadzenia szkolenia w soboty.
6. W trakcie szkolenia strażacy przechodzą także szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, co spełnia warunek szkolenia okresowego bhp raz na trzy lata.
7. Umożliwiono kontynuowanie szkolenia w terminie późniejszym strażakom, którzy byli zmuszeni je przerwać z przyczyn losowych przy warunku, że uznaje się zaliczone bloki.
8. Na szkolenie będą przyjmowane jedynie osoby z ukończonym szkoleniem kpp i LPR w części teoretycznej.
9. W ramach przedmiotu „Służba w Państwowej Straży Pożarnej” wprowadzono temat „Prewencja społeczna”, co jest istotnym elementem budowy wewnętrznej świadomości ważkości tego zagadnienia w służbie i włączenia strażaka w działania prewencji społecznej.
10. Dopuszczono zawieszenie zajęć dydaktycznych i szkolenia do momentu ustania przyczyn tego zawieszenia.
Najbliższe szkolenia zostaną uruchomione w dniu 14 grudnia br. w Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Z uwagi na panujący na terenie kraju stan pandemii, dla bezpieczeństwa słuchaczy i kadry dydaktycznej, szkolenie będzie realizowane do końca grudnia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Od początku przyszłego roku, z uwagi na praktyczny charakter szkolenia, będzie ono kontynuowane w formie stacjonarnej, skoszarowanej i ciągłej przez okres trzech miesięcy.
Materiały
zawód strażakKS_strona1i2.pdf 0.30MB