Część IV - III Oddział Straży Ochotniczej powstał przy Zarządzie Kolejek Leśnych.
Przy Zarządzie Kolejek Leśnych straż powstała w 1926 r. W latach 1931-1936 Komendantem oddziału był Józef Zalejski, następnie w latach 1936-1939 Stefan Ostrowski, Zastępcą Dominik Lipczyński, sekcyjnym Kuźma Denisiuk.
Straż pożarna mieściła się na wagonie kolejowym, który był w ciągłym pogotowiu. Skład liczył pięć wagonów z metalowym zbiornikami na wodę. Były one specjalnie ocieplane trocinami aby zimą woda nie zamarzała. W krytym wagonie znajdowała się pompa motorowa i sprzęt pożarowy. Maszynista pełnił stały dyżur.
Strażacy z oddziału wybudowali trzypiętrową ćwiczebną wieżę. Straż prowadziła szkolenia pożarnicze, kontrolę pasów przeciwpożarowych przy torach kolejowych na terenie Puszczy Białowieskiej i przeglądy przeciwpożarowe osiedla mieszkalnego Kolejek Leśnych. Mówiono, iż w straży panowała dyscyplina i organizowano ćwiczenia.
W 1933 r. przy oddziale powstała żeńska drużyna samarytańsko-pożarnicza. Jej zadaniem było ratowanie ludzi i zwierząt podczas pożaru oraz udzielanie pierwszej pomocy. Komendantem drużyny była Grzegorzewska.
IV Oddział Straży Ochotniczej powstał przy Terpentyniarni Porowskiego.
Jego głównym zadaniem była ochrona zakładów produkcyjnych. Komendantem był Ianger, a Naczelnikiem oddziału był Langer. Strażacy z oddziały wybudowali na terenie zakładu wieżę do ćwiczeń.
Opracowano na podstawie:
W. Tatarczyk, Dzieje Hajnówki do 1944, Hajnówka 200, s. 33-35.
W. Tatarczyk, Straż pożarna w Hajnówce, Hajnówka 1980.
Historia Straży Pożarnej na terenie Powiatu Hajnowskiego, według stanu na dzień 31.12.2006, opracowanie własne.
Księga pamiątkowa Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce.
Fotografie pochodzą z Izby Tradycji Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce.
Autor: str. Dorota Smyk, KP PSP w Hajnówce.