Interwencje jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu hajnowskiego związane z pożarami lasów w dniach 17-19 maja 2024 r.
21.05.2024
W dniach 17-19 maja 2024 r. na terenie powiatu hajnowskiego odnotowano łącznie 9 zdarzeń – 8 pożarów oraz jedno miejscowe zagrożenie związane z silnymi porywami wiatru. W działaniach udział brały zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Hajnówce, jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu hajnowskiego oraz zastępy z powiatu bielskiego i białostockiego.
Dnia 17 maja 2024 r. godz. 13:05 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Hajnówce wpłynęła informacja o pożarze poszycia leśnego w okolicy miejscowości Kleszczele. Po przybyciu pierwszych zastępów z Posterunku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Czeremsze oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleszczelach konieczne było wykonanie drogi dojazdowej poprzez przecinanie powalonych kłód. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia stwierdzono, że w lesie mieszanym pożarem objęty jest podszyt, ściółka oraz pojedyncze pnie suchych drzew na obszarze ok. 0,03 ha. W celu ugaszenia podano dwa prądy wody na palące się poszycie. W trakcie działań gaśniczych miało miejsce wzmożenie silnych podmuchów wiatru, co spowodowało zapalenie się wyższych partii roślinności (jałowce i inne zakrzaczenia) oraz gwałtowny rozwój pożaru, co uniemożliwiło opanowanie pożaru dwoma prądami wody. Podjęto decyzję o zadysponowaniu dodatkowych sił i środków z powiatu hajnowskiego, bielskiego i białostockiego. W zdarzeniu łącznie uczestniczyło 116 ratowników oraz 37 pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej. Ponadto działania gaśnicze wspomagały Służby leśne Nadleśnictwa Bielsk. Pożar swoim zasięgiem objął łącznie powierzchnię 10 ha, a w celu ugaszenia zużyto ok. 240 m3 wody. Ponadto akcję gaśniczą z powietrza wspomagały 2 samoloty gaśnicze Dromader z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz śmigłowiec Black Hawk ze zbiornikiem podwieszanym Bambi Bucket o pojemności 3000 l. W wyniku szybko rozprzestrzeniającego się w kulminacyjnej fazie pożaru, a także trudnego, piaszczystego terenu spaleniu uległ samochód ratowniczo-gaśniczy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kleszczelach GCBA 4,5/32 marki Jelcz. Na miejscu zdarzenia obecne były: grupy operacyjne z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, w skład której wchodzili Zastępcy Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Grzegorz Lisowski i mł. bryg. Łukasz Chankowski. Ponadto działania wspomagały: Grupa Dronowa oraz Samochód Dowodzenia i Łączności Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. W związku długotrwałymi działaniami gaśniczymi Burmistrz Miasta Kleszczele zapewnił posiłek regeneracyjny.
Kolejnego dnia tj. 18.05.2024 r. o godz. 13:49 miał miejsce pożar poszycia leśnego o powierzchni ok. 2 ha w okolicy m. Topiło (gm. Hajnówka). Po przybyciu pierwszych zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie w okolice ogniska pożaru podano dwa prądy wody w natarciu na palące się poszycie. Ze względu na specyficzny teren: ilość sterczących pni, leżących suchych drzew, utrudniających przemieszczanie się Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce sukcesywnie dysponowało kolejne zastępy z powiatu hajnowskiego. Na miejscu również obecna była Grupa Operacyjna z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz Grupa Dronowa z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Służby leśne Nadleśnictwa Hajnówka. W zdarzeniu uczestniczyło 44 ratowników oraz 14 pojazdów jednostek ochrony przeciwpożarowej – w celu zlikwidowania zagrożenia na powierzchni 2 ha zużyto łącznie 167 m3 wody. W przypadku obu wymienionych zdarzeń Służby leśne dozorowały pogorzelisko, z uwagi na wysoką temperaturę powietrza oraz silny wiatr konieczne było dogaszanie obu pogorzelisk. W celu dogaszenia wszystkich zarzewi ognia niezbędne było przecinanie oraz przewracanie, a następnie przelewanie leżących suchych drzew. Wiele drzew paliło się wewnątrz i aby je ugasić niezbędne było ścięcie i podanie wody od środka.
W dniu 19.05.2024 r. o godz. 9:40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce wpłynęła informacja o kolejnym pożarze poszycia leśnego tym razem w okolicy miejscowości Orzeszkowo. Po przybyciu pierwszego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Hajnówki stwierdzono obszar objęty pożarem o powierzchni około 0,09 ha. Działania zastępu polegały na podaniu prądu wody na palące się poszycie leśne. W działaniach brały udział również zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z m. Werstok, Dubicze Cerkiewne i Wojskowa Straż Pożarna z 2RBLog Skład Hajnówka – łącznie 5 pojazdów oraz 18 ratowników.
Aby uniknąć pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzegania podstawowych zasad – w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:
- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi,
- w parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.
Niska wilgotność pokrywy gleby, brak opadów, wiatr to idealne warunki do powstania i błyskawicznego rozwoju pożaru. Przyczyną większości pożarów lasów jest człowiek. Pamiętajmy aby przez naszą nierozwagę nie doszło do tragedii, w której ucierpi środowisko naturalne, gdzie mogą zginąć zwierzęta lub nawet ludzie.
Opracowanie: st. str. Paweł Wołkowycki, KP PSP w Hajnówce.
Zdjęcia: mł. asp. Łukasz Rutkowski, KP PSP w Ełku.