W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie w Podlaskim Oddziale Polskiego Związku Głuchych w Białymstoku

22.01.2023

22 stycznia 2023 r. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce przeprowadzili zajęcia w Oddziale Podlaskim Polskiego Związku Głuchych w Białymstoku.

W pomieszczeniu na szarym dywanie stoi stolik. W około stoją strażacy oraz dwie kobiety.

Spotkanie otworzyli Wiceprezes Polskiego Związku Głuchych Oddziału Podlaskiego w Białymstoku Pani Urszula Moroz oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce st. bryg. Piotr Koszczuk.

Zajęcia odbyły się również przy udziale tłumacza języka migowego Pani Justyny Przybyszewskiej, która ułatwiała komunikację strażaków z osobami niesłyszącymi lub niedosłyszącymi.

Strażacy omówili zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego oraz postępowania w przypadku powstania pożaru. Zwrócono także szczególną uwagę na możliwości powiadamiania służb ratowniczych przez osoby z niepełnosprawonościami przy użyciu m.in. aplikacji mobilnej Alarm112, która umożliwia przekazanie informacji o zagrożeniu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego bez konieczności nawiązywania połączenia głosowego. Aplikacja jest skierowana głównie do osób głuchych i niedosłyszących.

Poniżej link do aplikacji mobilnej Alarm112
https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/aplikacja-moblina-alarm112

W ramach kampanii Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa, w kolejnej części spotkania, omówiono zalety wynikające ze stosowania czujek dymu, tlenku węgla oraz gazu w budynkach mieszkalnych. Z uwagi na brak możliwości usłyszenia sygnału dźwiękowego zadziałania czujki przez osoby niesłyszące zaprezentowano czujkę tlenku węgla, która umożliwia przesłanie sygnału alarmowego do aplikacji mobilnej telefonu komórkowego, która sygnalizuje zadziałanie czujki m.in. poprzez wibracje.

Ostatnia część zajęć poświęcona została przypomnieniu zasad udzielania pierwszej pomocy. Przedstawiono zasady postępowania w przypadku zasłabnięcia, utraty przytomności oraz zatrzymania krążenia. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość praktycznej nauki prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu fantoma.

W trakcie zajęć członkowie Polskiego Związku Głuchych Oddziału Podlaskiego w Białymstoku zwrócili uwagę strażakom na trudności w komunikacji z uwagi na wadę słuchu. Udzielili również wskazówek, dzięki którym wiemy na co zwrócić uwagę, aby pomóc osobie z niepełnosprawnością załatwić sprawę w naszej Komendzie. Pozyskane informacje ułatwią również postępowanie z osobą niesłyszącą w trakcie działań ratowniczych.

Szkolenia to jeden z ważniejszych aspektów naszej służby, aby w sposób jak najbardziej wykwalifikowany służyć społeczeństwu.

Działanie wpisuje się w Plan Działania na Rzecz Poprawy Zapewnienia Dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w KP PSP w Hajnówce na 2023 r., zgodnie z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

 

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Marcin Karpiuk, KP PSP w Hajnówce.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}