W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu.

Tlenek węgla zabija bez skrupułów, w zależności od jego stężenia w powietrzu może wystarczyć nawet kilkanaście minut. Zazwyczaj tyle czasu poświęcamy na gorącą, relaksującą kąpiel. Tlenek węgla, który w procesie oddychania przedostaje się do krwi, a tam bardzo łatwo i bardzo trwale łączy się z czerwonymi krwinkami, tworząc karboksyhemoglobinę co uniemożliwia im wykonywanie zadań za jakie odpowiadają, mianowicie za transport tlenu. Organizm po prostu się dusi. W takiej sytuacji najważniejszym jest zapewnienie osobie podtrutej dopływu dużej ilości świeżego powietrza, a w dalszej kolejności zawiadomienie służb ratowniczych, dzwoniąc pod numery telefonów alarmowych 998, 112 lub 999.

Cichego zabójcę najczęściej możemy napotkać w łazience, kuchni, kotłowni. Generalnie w każdym pomieszczeniu, w którym zachodzi proces spalania, a także w pomieszczeniach do których może się rozprzestrzenić, chociażby przez nieszczelny komin lub przewody wentylacyjne. Ogień podobnie jak człowiek aby żyć potrzebuje tlenu. Podczas procesu spalania w warunkach dostatecznego dopływu tlenu wytwarzany jest stosunkowo bezpieczny dwutlenek węgla. W sytuacji, gdy tlenu zaczyna brakować, dochodzi do półspalania, którego efektem jest właśnie tlenek węgla. Stąd wniosek, iż najprostszym zabezpieczeniem przed czadem jest zapewnienie w pomieszczeniach odpowiedniej cyrkulacji powietrza, utrzymanie sprawności przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Celem głównym kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Więcej informacji dotyczących kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” znajdziesz klikając w link

Opracowanie: st. asp. Mariusz Banaszak  w oparciu o materiały KG PSP.

{"register":{"columns":[]}}