STOP pożarom traw
Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „STOP pożarom traw”. Jest to wspólna kampania Państwowej Straży Pożarnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasów Państwowych.
Na to, że problem jest palący wskazują statystyki. W roku 2019 w Polsce odnotowano 153 520 pożarów, wśród których 55 912 to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych (36,4% wszystkich pożarów). Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha.
W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po nich oszacowano na blisko 41 mln złotych.
Corocznie najwięcej pożarów traw i nieużytków odnotowuje się w marcu i kwietniu. Dzieje się tak, ponieważ obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, szczególnie w połączeniu z ludzką nieodpowiedzialnością, wynikającą zarówno
z bezmyślności jak i celowego działania.
Należy pamiętać, że wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych wcale nie użyźnia gleby, a wręcz ją degraduje. Wypalanie jest zabronione, grozi za to grzywna w wysokości do 5 tys. zł, a w szczególnych sytuacjach nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wypalanie traw grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Pamiętajmy jednak, iż zdecydowanie bardziej dotkliwe od kar finansowych mogą okazać się po prostu wyrzuty sumienia…
Więcej informacji i materiałów dotyczących kampanii znajdziesz na stronie www.stoppozaromtraw.pl
Opracowanie: st. asp. Mariusz Banaszak w oparciu o materiały KG PSP.