W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Żniwa i omłoty

Poniżej zamieszczono podstawowe zasady bezpieczeństwa pożarowego związane z okresem żniwno-omłotowym oraz składowaniem palnych płodów rolnych:

  1. Przy ustawianiu stert i stogów należy zachować następujące odległości:
  • od budynków wykonanych z materiałów:
    > palnych – 30 m
    niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m
  • od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m
  • od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m;
  • od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m
  • od lasów i terenów zalesionych – 100 m
  • pomiędzy stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m
  1. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
  2. Powierzchnia stogu lub sterty nie może przekroczyć powierzchni 1.000 m2, natomiast kubatura nie może przekroczyć 5.000 m3.
  3. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione.
  4. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione.
  5. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.

Powyżej opisano jedynie wybrane zagadnienia, które zostały szczegółowo opisane i wynikają z rozdziału 10 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010r. Nr 109, poz. 719).

Wizualizację parametrów dotyczących ustawiania stert i stogów ukazuje ulotka, do której link zamieszczono poniżej. Ulotkę opracował funkcjonariusz tut. komendy, może być ona w sposób swobodny rozpowszechniana.

Stogowanie – wersja czarno-biała
Stogowanie – wersja kolorowa

{"register":{"columns":[]}}