W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożar hali w Pełkiniach

19.12.2024

Zdjęcie przedstawia na pierwszym planie ustawione wzdłuż asfaltowej drogi pojazdy pożarnicze. W tle widoczna hala magazynowa, a także wydostające się z niej duże ilości dymu

17 grudnia 2024 r. o 7:31 służba dyżurna KP PSP w Jarosławiu  otrzymała zawiadomienie o pożarze  hali magazynowo-produkcyjnej  w miejscowości Pełkinie. Niespełna piętnaście minut później na miejsce zdarzenia przybyły pierwsze zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jarosławiu.

Po dokonaniu rozpoznania  kierujący działaniami ratowniczymi stwierdził, że pali się wnętrze obiektu wraz z wyposażeniem, tj. opakowania tekturowe, niewielka ilość wosku, trzy  samochody osobowe wraz z częściami i materiałami  eksploatacyjnymi (zapasowe koła i opony). Pożar był już w fazie zaawansowanej, a płomienie wydobywały się przez kalenicę na długości około 20m. Zarówno w obiekcie jak i dookoła płonącej hali panowało silne zadymienie, potęgowane przez porywisty wiatr. Zagrożona była również druga, równoległa, identycznych rozmiarów hala połączona z płonącą częścią łącznikiem socjalnym.  Strażacy natychmiast  zabezpieczyli miejsce zdarzenia i  odłączyli  od palącego się budynku dopływ energii elektrycznej. Jednocześnie podano dwa prądy gaśnicze wody – jeden w natarciu do wnętrza obiektu przez drzwi główne, a drugi w obronie na łącznik oraz sąsiednią halę.   Z przeprowadzonego rozpoznania i wywiadu z właścicielem  obiektu ustalono, że wewnątrz budynku nikogo nie ma.

Po dotarciu kolejnych sił i środków sprawiono dwie magistrale wodne: od strony wschodniej  i zachodniej  oraz podzielono obszar  działań na odcinki bojowe. Woda do celów gaśniczych dostarczana była przez dowożenie a następnie przetłaczana  do dwóch cystern stanowiących bufory wodne. Korzystano również z hydrantu znajdującego się przy obiekcie.   W celu niedopuszczenia do szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru na skutek silnego wiatru, wykonywano niewielkie otwory w ścianie bocznej budynku co około 15m w celu rewizji i podania dodatkowych prądów gaśniczych. Mimo podjętych działań pożar nadal rozwijał się pomiędzy podprzybitką, a pokryciem dachu.  KDR polecił również sprawienie podnośnika SHD-25 i podaniu dodatkowego prądu w obronie  z działka na dach łącznika i sąsiedniej hali. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych jednocześnie dogaszając zarzewia ognia. Pomieszczenia magazynu oddymiono i przewietrzono, następnie dokładnie przeszukano w celu wykluczenia obecności osób.

Akcję zakończono  kilka minut po godzinie piętnastej. W działaniach wzięło udział 94 strażaków PSP i OSP oraz 33 samochody  pożarnicze. Na miejsce prowadzonych działań przybyła grupa operacyjna KW PSP Rzeszów pod dowództwem Zastępcy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Adama Wiśniewskiego, a także grupa operacyjna z  KP PSP w Jarosławiu  pod   dowództwem Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu  st. bryg. Marka Ochenduszka.

 

Zdjęcia: kpt. Krystian Lepa
Opracowanie: bryg. Waldemar Czernysz

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}