Ćwiczenia ratownicze Jasło 2023
22.06.2023
W dniach 21-22 czerwca w Krempnej odbyły się wojewódzkie ćwiczenia ratownicze „Jasło 2023”. W manewrach wzięło udział ponad 160 podkarpackich strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych z powiatu jasielskiego.
Pierwszego dnia manewrów w Ośrodku Edukacyjno - Muzealnym Magurskiego Parku Narodowego odbyło się ćwiczenie aplikacyjne zorganizowane w formie warsztatów. Celem warsztatów było nawiązanie kontaktu i dopracowanie metod współdziałania z podmiotami uczestniczącymi w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ćwiczenia nadzorował st.bryg. Janusz Jabłoński zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Ćwiczenia praktyczne rozpoczęły się w miejscowości Kotań, gdzie był zorganizowany punkt przyjęcia sił i środków. Komendant powiatowy PSP w Jaśle bryg. Piotr Śmietana powitał przybyłych gości w osobach: nadbryg. Andrzeja Babca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP, Bogdana Mazura dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, Adama Pawlusia starostę jasielskiego, dh Stanisława Święcha wiceprezesa zarządu oddziału wojewódzkiego ZOSP RP, podinsp. Krzysztofa Łopuszańskiego komendanta powiatowego Policji w Jaśle, Norberta Kiecia dyrektora Magurskiego Parku Narodowego, Kazimierza Miśkowicza wójta gminy Krempna.
Celem ćwiczeń praktycznych było doskonalenie organizacji działań ratowniczych prowadzonych przez podmioty KSRG oraz podmioty współdziałające z systemem, podczas:
- wielkopowierzchniowego pożaru lasu, powstałego w terenie górzystym w bezpośrednim sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego,
- działań ratowniczych związanych z ewakuacją obozu harcerskiego zagrożonego oddziaływaniem wielkopowierzchniowego pożaru lasu.
Ćwiczący mierzyli się z szeregiem zadań ujętych w trzech epizodach.
W miejscowości Grab od dłuższego czasu panuje susza hydrologiczna. Na skutek działania człowieka dochodzi do zaprószenia ognia i do pożaru w kompleksie leśnym w pobliżu Magurskiego Parku Narodowego. Z uwagi na duże zagrożenie przerzutem ognia w przygranicznym terenie leśnym do działań zostaje wprowadzona Powiatowa Kompania Zaopatrzenia Wodnego z powiatu jasielskiego.
Silny wiejący wiatr i ognie lotne doprowadzają do powstania drugiego ogniska pożaru w miejscowości Krempna. Pożar wybucha w terenie górzystym, gdzie bezpośredni dojazd do miejsca zdarzenia jest niemożliwy dla pojazdów ratowniczych. Samochody muszą pokonać bród wodny i dotrzeć nieutwardzoną drogą możliwie najbliżej miejsca zdarzenia. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr. Występuje zagrożenie dla obozowiska harcerzy rozbitego poniżej miejsca pożaru po drugiej stronie rzeki Wisłoki.
W silnych podmuchów wiatru i ogni lotnych pojawia się trzecie ognisko pożaru w nowej lokalizacji Magurskiego Parku Narodowego. Zachodzi konieczność zbudowania wysokowydajnego zaopatrzenia wodnego z rzeki Wisłoka, obok zbiornika retencyjnego w miejscowości Krempna. Siły i Środki zaangażowane w tym rejonie są niewystarczające, dlatego występuje potrzeba wsparcia działań Kompanią Gaśniczą „RESOVIA” COO.
Na potrzeby akcji został powołany sztab. Dodatkowo w ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie, pracownicy Magurskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Policji, Pogotowia Ratunkowego. Pozorację zapewnili uczniowie ze Szkoły Medycznego Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaśle. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Jaśle oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.
Ćwiczenia ratownicze „Jasło 2023” odbyły się dzięki wsparciu finansowemu Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie, Magurskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Gorlice.
Opracowanie: Agnieszka Drewniak, KP PSP w Jaśle
Zdjęcia: st. kpt. Krzysztof Adamczyk, KP PSP w Sanoku, bryg. Marcin Betleja, KW PSP w Rzeszowie, grupa dronowa z KP PSP w Przeworsku