W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia

Kronika PSP w Kamieniu Pomorskim

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, która powstała 1 stycznia 1999 roku kontynuuje tradycje wcześniej działających jednostek organizacyjnych, do których zakresu działania należało kierownictwo  i nadzór nad całokształtem ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu ( rejonu).
Początek organizacji ochrony przeciwpożarowej sięga już pierwszych miesięcy po zakończeniu II Wojny Światowej, wtedy to dzięki zabezpieczeniu sprzętu przez organa Milicji Obywatelskiej strażacy z Kamienia Pomorskiego otrzymali:
– Uszkodzoną motopompę „Magirus”
– Wrak motopompy DKW
– Pompę ręczną
Na wyposażeniu Komendy znajdował się rower służbowy do poruszania się w terenie.

Komenda Powiatowa po wojnie miała swoją siedzibę w gmachu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej ( obecnie uzdrowisko CHROBRY).

Kolejnym miejscem przenosin był wyremontowany budynek straży przy ulicy Kościuszki 1.
W nowej remizie znajdowały się pomieszczenia biurowe, garażowo magazynowe OSP oraz mieszkania pracowników komendy.

W 1950 r. została przekazana dla OSP motopompa Loepolia M-800, natomiast w 1952 typowy samochód pożarniczy STAR 20 GM-8.

Pierwszym prezesem OSP w Kamieniu Pomorskim był Stanisław Wigdorczyk, z zawodu zegarmistrz. Dopiero w 1955 notuje się dalszy wzrost usprzętowienia, rozwija się także sieć straży pożarnych i w roku 1958 na terenie powiatu kamieńskiego działa 30 jednostek.

W 1962 roku na wyposażeniu straży pożarnej w Kamieniu Pomorskim był:
– STAR 20 GM-8
– Ciężarowy OPEL BLITZ z wężami i motopompą
– Motocykl BMW
– Rower

W tym czasie już działa Zawodowe Pogotowie Straży Pożarnej, służba pełniona była w systemie 24×24 z dwoma służbami wolnymi w miesiącu. Na służbie znajdowało się trzech strażaków i jeden kierowca, dyspozytorem był pracownik biurowy ( w godzinach pracy) lub strażak z podziału bojowego.
Z braku finansów w latach 60-tych zlikwidowano Zawodowe Pogotowie Straży Pożarnej pozostawiając jedynie kierowców, którzy byli jednocześnie dyspozytorami, mechanikami i wartownikami w jednej osobie. W pomieszczeniu z telefonem znajdował się przełącznik, który przełączał telefon na warsztat, aby kierowca mógł pełnić służbę dyspozytora pracując przy naprawie sprzętu.
Za czasów Władysława Gomułki wprowadzono trzyzmianowy system służby.

W 1975 roku po pożarze na terenie kopalni ropy na wyspie Chrząszczewskiej prokurator Jan Hałuszczak wydał decyzję doposażenia straży w Kamieniu Pomorskim w nowoczesny samochód pożarniczy pod groźbą zamknięcia kopalni. Wynikiem, czego 24 lipca 1975 roku dyrekcja kopalni nabyła prosto z Targów Poznańskich jeden z eksponatów – samochód Magirus TRO TLF-16 o symbolu pożarniczym GBAPr-1,8/16/750 przekazując go jednostce OSP Kamień Pomorski.

nia 15 lutego 1984 roku decyzją nr 13/Or/84 Wojewody Szczecińskiego mgr inż. Stanisława Malca powołano Zawodową Straż Pożarną w Kamieniu Pomorskim kategorii „C”.

W uzasadnieniu Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej płk.poż.Inż. Janusz Pałamar umotywował potrzebę powołania Zawodowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim dużym zagrożeniem pożarowym tego rejonu spowodowanym eksploatacją ropy naftowej oraz lokalizacją kilku znaczących zakładów pracy. Ponadto jest to miejscowość i rejon uzdrowiskowo – wczasowy, gdzie okresowo przebywa kilkadziesiąt tysięcy kuracjuszy i wczasowiczów.
Wyposażenie nowo powstałej ZSP stanowiły:
-GBAM-2/8+8
-GCBA-6/32 ( w jednostce od 05.09.1984)
-SH-18 ( w jednostce od 13.04.1987)
-GCBA- 6/32 ( 1985 w miejsce starego GCBA przekazanego do OSP Golczewo)
-GBAPr-1,8/16/750 ( stał w blaszanym garażu- jego wysokość nie pozwalała na garażowanie go w budynku komendy)

Pomieszczenia dla strażaków podziału bojowego przydzielono na piętrze budynku w dwóch pokojach i kuchni ( po jednym z lokatorów), świetlica z telewizorem znajdowała się na poddaszu a łazienka na parterze budynku. W czasie alarmu strażacy musieli zbiegać po stromych krętych schodach, przebiec przez podwórze oraz jeden garaż, aby dotrzeć do wozu bojowego.
Kierowców zakwaterowano razem z dyspozytorem na starej świetlicy, którą podzielono na małe pomieszczenia sypialne bez okien, pomieszczenie dyspozytora oraz małą świetlice z telewizorem. Do toalety i łazienki trzeba było przejść przez podwórze do drugiej klatki schodowej.

W 1986 roku ukończono projekt nowej remizy dla podziału bojowego. Wiosną strażacy przystąpili do kruszenia starego betonowego kanału i rozbiórki garaży po byłej Komendzie Rejonowej Milicji, której teren przylegał do podwórza straży. W maju wytyczono teren, położono fundamenty i mury zaczęły piąć się do góry. Uzgodniono z wykonawcą PBRol w Kamieniu Pomorskim, że dużą część pracy mają wykonać strażacy.

Budynek oddano do użytku w 1987 roku. Jego rozmiary były niewystarczające: nie było świetlicy, pomieszczenie dyspozytora było daleko od łazienki i toalety no i wreszcie w podziale bojowym były cztery duże samochody a nowych stanowisk przewidziano trzy, nie było też wyjścia do garaży z klatki schodowej. Był za to ześlizg symbol strażackiej służby. Świetlicę dla podziału bojowego wyznaczono w największej planowanej sypialni a kuchnia z konieczności musiała być w łazience obok dwóch toalet. Następnego roku z inicjatywy strażaków zrobiono pomieszczenie kuchni kosztem końca korytarza i jednej toalety. Było ciasno, ale własno. Mniejsza od naszej była podobno tylko remiza w Łobzie. Atmosfera na zmianach była niemalże rodzinna, przygotowywano wspólne posiłki a wszelkich gości nie omijał poczęstunek.

Z podziału bojowego wycofano stary GBAM-2/8+8 ( ostatni w województwie w ZSP), na jego miejsce wprowadzono GBAPr-1,8/16/750 z OSP Kamień Pomorski. Miejscowa OSP zmarła śmiercią naturalną wraz z powołaniem ZSP. Nowy samochód sprawował się nienagannie. Szczęśliwie agregat proszkowy był użyty tylko dwukrotnie w historii ZSP, pierwszy raz w 1980 roku przy gaszeniu rozdzielni prądu na stacji kolejowej w Kamieniu Pomorskim drugim razem po remoncie w czasie przeglądu agregatu 1995 roku.

1 lipca 1992 roku powstała Państwowa Straż Pożarna.

30 grudnia 1998 roku JRG Kamień otrzymała podwozie samochodu Lublin do zabudowy pod SLRt.
Z uwagi na brak miejsca w garażach JRG samochód ze zdemontowanym masztem oświetleniowym garażowany został w budynku   KP PSP.

Dnia 15 marca 1999 roku wycofano po 24 latach służby samochód Magirus GBAPr 1,8/16/750 przekazując go do OSP Wysoka Kamieńska. W prezencie Komenda otrzymała 4 nowe komputery do biur.
Nowym samochodem wchodzącym do służby został terenowy francuski RENAULT z polską zabudową Wawrzaszka i szwedzką pompą; posiadający dwie wielkie zalety: wspomaganie kierownicy oraz szybkie natarcie z ciśnieniem 40 atmosfer.

W 2000 roku nastąpiła przebudowa Komendy Powiatowej. Biura zostały zmienione na pomieszczenia po mieszkaniu służbowym, starym podziale bojowym i starej świetlicy – łącznie osiem biur, małe archiwum oraz kuchnia na piętrze wspinalni. Z jednego podwójnego garażu zrobiono nową świetlice oraz wejście do Komendy od strony ulicy Kościuszki.

W tym samym roku Powiatowe Stanowisko Kierowania znajdujące się w budynku JRG otrzymuje pierwszy komputer. Rok 2002 przynosi nowy wystrój wnętrza PSK, jest nowy stół dyspozytorski. Na początku 2003 roku pracują tam dwa komputery dyspozytora oraz trzy firm prowadzących monitoring pożarowy, trzy radiostacje, drukarki oraz inne urządzenia elektroniczne co w pomieszczeniu o wymiarach 3,8×3,5 m razem z kanapą i szafami obsługi stanowi nieznośne warunki dla pracy dyspozytorów. W związku z tym podejmuje się decyzję o likwidacji pomieszczenia dowódcy zmiany JRG i po przebiciu otworu w ścianie pomieszczenie to służy jako zaplecze dla dyspozytorów. We wrześniu 2003 roku rozpoczęto budowę nowego systemu łączności bezprzewodowej, ustawiono szafę serwera, będą nowe komputery i monitory. Brakuje miejsca, szum wiatraków chłodzących elektronikę powoduje szybkie zmęczenie a w ciepłe letnie dni pomieszczenie bucha żarem wydzielanym przez dziesiątki procesorów i zasilaczy.

Wielkim wydarzeniem dla naszej komendy było nadanie sztandaru. Sztandar zakupiony został przez społeczeństwo powiatu kamieńskiego. Wręczony został dnia 15 maja 2004 roku, w czasie powiatowych obchodów z okazji Dnia Strażaka.

 

opracował: mł. asp.  Dawidowski Michał

{"register":{"columns":[]}}