Kazimierscy strażacy uczcili pamięć i oddali hołd w dniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w miejscowości Gorzków – powiat kazimierski
01.03.2021
W dniu 1 marca w imieniu wszystkich funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Kazimierzy Wielkiej Zastępca Komendanta Powiatowego PSP, w asyście Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP złożyli wiązankę kwiatów na symbolicznym grobie poświęconym ”Żołnierzom Wyklętym” w miejscowości Gorzków, znajdującym się na cmentarzu parafialnym. Oddali w ten sposób hołd żołnierzom, którzy poświecili swoje życie, abyśmy mogli żyć i pracować w wolnym i demokratycznym kraju. Na tym samym cmentarzu znajduje się grób rodzinny mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, gdzie pochowana jest jego córka oraz żona. „Hubal” był niezłomnym i wiernym do końca żołnierzem i oficerem polskim, który przeciwstawiał się niemieckiej okupacji. Miejmy nadzieję, że kiedyś będzie nam dane dowiedzieć się, gdzie spoczął „Major Hubal”, który stał się symbolem polskich nadziei o wolności.
W 2011 roku – w 60. rocznicę zamordowania przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa członków Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość 1 marca Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obowiązkiem patriotycznym stało się przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach i poszukiwanie miejsc pochówku ofiar. Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze. Według Instytutu Pamięci Narodowej ponad 5 tys. żołnierzy podziemia antykomunistycznego zostało skazanych przez sądy wojskowe na kary śmierci, ponad 21 tys. zamordowano w więzieniach. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zostało zabitych w trakcie obław i pacyfikacji oraz zamordowanych bez sądu w siedzibach urzędów bezpieczeństwa. Ponad 250 tysięcy skazano na kary więzienia z powodów politycznych, kilkaset tysiącom zgotowano los nie do pozazdroszczenia, byli obywatelami drugiej kategorii. Zamordowani bohaterowie skazani zostali przez władze komunistyczne na zapomnienie. Ich groby znajdują się w lasach, na tzw. łączce przy murze cmentarza na Powązkach oraz w innych, nieodkrytych jeszcze miejscach.
Po wielu latach przywracana jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych również w powiecie kazimierskim.
Opracowanie: st. kpt. Bożek Marcin - KP PSP Kazimierza Wielka
Zdjęcia: st. kpt. Bożek Marcin - KP PSP Kazimierza Wielka