POŻARY TRAW W 2022 ROKU – POWIAT KAZIMIERSKI
28.03.2022
Od początku 2022 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej odnotowała już łącznie 56 pożarów traw i nieużytków rolnych na terenie powiatu kazimierskiego. W rozbiciu na poszczególne gminy prowadzone działania przedstawiają się następująco:
- Gmina Bejsce – 11 pożarów,
- Gmina Czarnocin – 1 pożar,
- Gmina Kazimierza Wielka – 17 pożarów,
- Gmina Opatowiec – 5 pożarów,
- Gmina Skalbmierz – 22 pożary.
„Kazimierscy strażacy przypominają”
Przypominamy, iż wypalanie traw przynosi szkody dla środowiska przyrodniczego, a zarazem i człowieka, nie poprawia żyzności gleby, powoduje jej degradację, temperatura panująca podczas spalania traw/trzcin przy powierzchni ziemi może sięgać nawet do kilkuset stopni Celsjusza, niszczone są tym samym miejsca lęgowe/bytowe ptaków i innych zwierząt. Osoby, które decydują się na ten niechlubny proceder podpalania przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację, i że w razie potrzeby w porę zareagują. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza teraz, kiedy trawy są wysuszone wypalanie często kończy się tragedią szczególnie jeśli w rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr i w przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli przenosząc na pobliskie lasy i zabudowania gospodarcze. Niejednokrotnie w takich sytuacjach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi (nie tylko poprzez oddziaływanie wysokiej temperatury jak również poprzez zaczadzenie). Akcje gaśnicze z udziałem jednostek ochrony przeciwpożarowej wiążą się również z dużymi kosztami.
„Pamiętajmy również, że wypalanie traw jest niedozwolone osoby które mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami”
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.):
Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.
Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
- korzystania z otwartego płomienia,
- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.
Kampania prowadzona jest przez KG PSP z MSWiA oraz Lasami Państwowymi. W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.
Opracowanie: mł. bryg. Krzysztof Jach – KP PSP Kazimierza Wielka
Zdjęcia: archiwum JRG Kazimierza Wielka