Tlenek węgla w budynku mieszkalnym Skalbmierz - powiat kazimierski
18.10.2024
W dniu 18 października 2024 r. o godz. 07:48 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej otrzymał zgłoszenie od Zespołu Ratownictwa Medycznego, że będący na ich wyposażeniu czujnik tlenku węgla uruchomił się podczas, gdy oni udzielali pomocy kobiecie, która zasłabła. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz zastęp OSP Skalbmierz z KSRG. Na miejscu okazało się, że mierniki wielogazowe będące na wyposażeniu JRG Kazimierza Wielka wykryły obecność tlenku węgla w budynku mieszkalnym. Wydobywał się z pieca centralnego ogrzewania zasilanego gazem. Piec został wygaszony, a dopływ gazu zamknięty. Budynek przewietrzono i ponownie sprawdzono miernikami wielogazowymi, które nie wykazały już obecności szkodliwych gazów w powietrzu. Lekarz pogotowia ratunkowego po przebadaniu domowników podjął decyzję o przewiezieniu do szpitala kobiety i jej dziecka.
Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:
bezwonny,
bezbarwny,
pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Przypominamy, że Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie atestowanych czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych.
Opracowanie: asp. Arkadiusz Robak - JRG Kazimierza Wielka