Ćwiczenia ratownicze "Synteza 2022"
21.04.2022
Uwolnienie substancji niebezpiecznej ze zbiornika magazynowego w jednym z zakładów dużego ryzyka zlokalizowanym na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu - taki scenariusz założono podczas ćwiczeń ratowniczych pk. "Synteza 2022" w dniu 21 kwietnia 2022 r.
Awaria przemysłowa na terenie zakładu zakwalifikowanego jako Zakład Dużego Ryzyka.
Poważna awaria przemysłowa na terenie jednego z zakładów dużego ryzyka w Kędzierzynie-Koźlu, do której doszło w dniu 21 kwietnia 2022 r. - to scenariusz praktycznych ćwiczeń ratowniczych sprawdzających przygotowanie służb i kierownictwa zakładów przemysłowych oraz podmiotów ratowniczych i instytucji wspomagających działania podczas uwolnienia niebezpiecznej substancji ze zbiornika magazynowego.
Scenariusz ćwiczeń założył rozszczelnienie zbiornika magazynowego tlenku etylenu i wyciek substancji do tacy podczas rozładunku cysterny kolejowej. W trakcie tego zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane - pracownicy zakładu przemysłowego, którzy wymagali natychmiastowej ewakuacji ze strefy zagrożenia. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne oraz właściwości substancji chemicznej doszło do jej rozprzestrzenienia poza teren samego zakładu. Zdarzenie takie stwarza niebezpieczeństwo dla około 1000 osób zatrudnionych w sąsiednich zakładach przewidzianych do ewakuacji.
DZIAŁANIA RATOWNICZE
W pierwszej fazie działań ratowniczych służby zakładu zawiadowmiły Jednostkę Ratowniczą Blachownia zlokalizowną na obszarze przemysłowym dawnych Zakładów Chemicznych Blachownia. Jednostka JRB po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast poinformowała o wystąpieniu zdarzenia Stanowsko Kierowania Komendnata Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu, które dysponowało dodatkowe siły i środki. Ratownicy JRB po przyjeździe na miejsce zdarzenia ewakuowali poszkodowanych pracowników i udzielili im pomocy.
W kolejnej fazie działań na miejsce zdarzenia dotarła Specjalistyczna Grupa Ratownciwta Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle", której zadaniem było określenie i wyznaczenie strefy niebezpieczenej oraz ograniczenie parowania substancji ze zbiornika poprzez podanie piany gaśniczej. Kierujacy Działaniami Ratowniczymi zgłosił zapotrzebowanie na dodatkową grupę ratownictwa chemicznego i ekologicznego oraz kompanię gaśniczą, która zapewni dostarczenie dużej ilości wody na potrzeby akcji ratowniczej.
Ostatnią częścią działań było wykonanie uszczelnienia uszkodzonego zbiornika przez przybyłą na miejsce zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Opole" co miało na celu ograniczenie dalszego wycieku substancji. Po wykonaniu uszczelnienia zbiornika prowadzono działania mające na celu rozcieńczenie uwolnionej do tacy dużej ilości substancji niebezpiecznej. Działania te prowadzone były przez Komapnię Gaśniczą "Piast". Kompania Gaśnicza wykonała magistralę wodną z pobliskiego ujęcia - kanału Gliwickiego. Działania te pozwoliły na utrzymanie zaopatrzenia wodnego w czasie niewydolności i awarii zakładowej sieci hydrantowej.
PRACA SZTABU AKCJI
W celu właściwej organizacji i koordynacji akcji ratowniczej zawiązany został w pierwszej fazie sztab Komendanta Powiatowego PSP, a następnie sztab Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu. Rolą sztabu było wypracowywanie koncepcji działań prowadzonych przez pododziały Państwowej Straży Pożarnej na terenie wystąpienia awarii przy współpracy z instytucjami i służbami ratowniczymi, takimi jak: Straż Miejska, Policja, Zarządzanie Kryzysowe Urzędu Miasta i Gminy Kędzierzyn-Koźle, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkie Centrum Ratownictwa Medycznego, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz technolodzy zakładu przemysłowego. Sztab akcji znajdował się na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu.
PODSUMOWANIE
Łącznie w ćwiczeniach ratowniczych zaangażowane było ponad 30 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczej Blachownia w sile około 120 osób, w tym:
- Jednostka Ratownicza Blachownia.
- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle".
- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Opole".
- Kompania Gaśnicza "Piast".
- Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze nr 1 i 2 w Kędzierzynie-Koźlu.
- Funkcjonariusze KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz KW PSP w Opolu.
Ćwiczenia ratownicze pk. "Synteza 2022" miały na celu sprawdzenie przygotowania instytucji i służb ratowniczych na wypadek powstania poważnej awarii przemysłowej na terenie zakładu dużego ryzyka.
Na zakończenie kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu wraz z kierownictwem zakładu przemysłowego PCC Synteza S.A. podsumowali całość działań i podziękowali wszystkim ćwiczącym za zaangażowanie i włożony wysiłek w czasie realizacji swoich zadań.
Opracowanie zespół prasowy KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu:
- kpt. Piotr Krok – zastępca naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu
- kpt. Łukasz Połomski – kierownik sekcji kontrolno-rozpoznawczej KP PSP w Kędzierzynie-Koźlu
Zdjęcia:
- bryg. Marek Kocielski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kędzierzynie-Koźlu
- asp. Łukasz Nowak - oficer prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP