Historia
1969 - Pożar magazynu z materiałami technicznymi w Zakładzie Odziarniania Lnu "Lenwit" w Kole. Pożar powstał od wyładowania atmosferycznego. Nie dopuszczono do wybuchu butli z acetylenem i tlenem, ratując magazyny i okoliczne budynki od całkowitego zniszczenia. 1970 - ZSP brało udział w akcji ratowniczo-gaśniczej podczas wykolejenia się pociągu expresowego Berlin-Warszawa na stacji PKP w Kłodawie, gdzie zapaleniu uległy 2 wagony restauracyjny i sypialny. 1971 - Jedna sekcja ZSP brała udział w gaszeniu pożaru Zakładach "Stomil" w Poznaniu. 1974 - Na stacji PKP w Dąbiu w składzie pociągu z cysternami jedna z nich uległa zapaleniu. Dzięki odwadze strażaków nie dopuszczono do rozprzestrzenienia się pożaru. 1976 - Nastąpił wyciek amoniaku z Zakładach Przemysłu Mięsnego w Kole. Funkcjonariusze ZSP z narażeniem własnego zdrowia ewakuowali około 50 zagrożonych i odciętych od wyjścia pracowników. 1979 - Funkcjonariusze ZSP przez 5 dni uczestniczyli w usuwaniu zasp śnieżnych trasy kolejowej Herby –Gdynia. W tym że samym roku bierzemy udział w zwalczaniu kolejnej klęski, która dotknęła nasze województwo – powódź . Przeprowadzono ewakuacje ludzi i dobytku, zabezpieczamy i patrolujemy wały przeciwpowodziowe, wypompowujemy wodę z domów, studni i ulic. Pracę trwały prawie miesiąc. Powódź zniszczyła budynki w miejscowości Straszków i przerwała drogę na trasie Koło-Turek. 1981 - Sekcja ZSP uczestniczyła w akcji gaśniczej podczas pożaru Zakładów Spirytusowych w Kutnie.Za zaangażowanie w tej akcji otrzymaliśmy podziękowanie z KWSP Płock
W uznaniu zasług, osiągnięć i zaangażowania funkcjonariusze ZSP Koło i z okazji 20 rocznicy jej powstania podjęta została społeczna incjatywa ufundowania dla ZSP Koło sztandaru. W związku z powyższym w dniu 8 stycznia 1988 roku i konstytuowało się Prezydium Komitetu Fundacji Sztandaru, które powołało Komitet Honorowy Fundacji Sztandaru. Podczas obchodów 49 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na terenie obozu zagłady w Chełmno nad Nerem został nadany sztandar dla Zawodowej Straży Pożarnej w Kole. Od stycznia 1991 roku Komendantem Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej zostaje mł.kpt. inż. Grzegorz Nuszkiewicz. Z dniem 1 lipca 1992 roku zostaje powołana JEDNOSTKA RATOWNICZO-GAŚNICZA Państwowej Straży Pożarnej w Kole a Komenda Rejonowa Straży Pożarnych zmienia nazwę na Komendę Rejonową Państwowej Straży Pożarnej w Kole.
1999 W naszym kraju zachodzi szereg przeobrażeń w wielu dziedzinach życia społecznego, które dokonują się z przyczyn ustrojowych i ekonomicznych. Reforma administracyjna państwa spowodowała zmianę nazwy Komendy Rejonowej PSP na Komendę Powiatową PSP oraz zmianę przynależności do województwa (z woj. konińskiego do woj. wielkopolskiego). Rejon działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole zmniejszyło się o trzy gminy Grabów, Sompolno, Wierzbinek, które przeszły pod inne powiaty. W 1999 roku rejon działania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej obejmuje teren 10 gmin i miasto Koło. Podział administracyjny rejonu działania przedstawia się następująco: Gmina Babiak, Gmina Chodów, Miasto i Gmina Dąbie, Gmina Grzegorzew, Miasto i Gmina Kłodawa, Miasto Koło, Gmina Koło, Gmina Olszówka, Gmina Kościelec, Gmina Osiek Mały, Miasto i Gmina Przedecz. Z dniem 1 kwietnia Komendant Wojewodzki PSP w Poznaniu powołał na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Kole st. kpt. inż. Grzegorza Nuszkiewicza a jego zastępcą został – st. kpt. mgr inż. Radosław Kończak. W dniach 6-8 czerwca na terenie Sanktuarium Maryjnym w Licheniu miała miejsce wizyta Ojca Świętego Jan Pawła II. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Koła brała udzial w tych zabezpieczeniach . 2000 - Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza przeprowadziła się do nowych pomieszczeń w nowej części obiektu.
W dniu 19 maja 2002r. na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole odbyła się uroczystość otwarcia nowego obiektu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.
W roku 2007 Komenda Powiatowa PSP w Kole zrealizowała dwa bardzo ważne zadania inwestycyjne jakimi był zakup podnośnika SHD-24 oraz montaż separatora do oczyszczania wód opadowych i roztopowych z terenu placu komendy.
W roku 2008 rozpoczęto termomodernizację budynku garażowo-warsztatowo-magazynowego. W pierwszym etapie inwestycji zrealizowano zadanie jakim był montaż 16 sztuk kolektorów słonecznych na dachu budynku komendy, które służą do podgrzewania wody użytkowej. Kolejnym etapem inwestycji była termomodernizacja budynku, która została zakończona w czerwcu 2009 roku.
W lutym 2009 roku Komendant Powiatowy PSP w Kole st. kpt. mgr inż. Robert Kropidłowski oderbrał w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej Certfikat Promotora Ekologii 2009 nadany przez Przewodniczącego Narodowej Rady Ekologicznej prof. Jerzego Buzka. Komenda Powiatowa PSP w Kole jest pierwszą w Polsce, która została laureatem w kategorii Promotor Ekologii.
W maju 2009 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał w dowód szczególnego wyróżnienia Komendzie Powiatowej PSP w Kole sztandar jako symbol zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej i Jej Obywateli. Sztandar został przekazany Komendantowi Powiatowemu PSP w Kole przez Zastępcę Komendanta Głównego PSP st. bryg. Piotra Kwiatkowskiego.
- Pierwsza publikacja:
- 25.09.2020 14:07 Mariusz Straszewski
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- KP PSP w Kole
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Historia | 1.0 | 25.09.2020 14:07 Mariusz Straszewski |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP