W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POŻAR KURNIKA W MIEJSCOWOŚCI BARŁOGI

30.11.2023

Budynek po pożarze.

30 listopada 2023r. o godzinie 02:49 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęło zgłoszenie o pożarze kurnika w miejscowości Barłogi, gm. Grzegorzew. Dyżurny do działań zadysponował strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kole oraz druhów z OSP Kłodawa, OSP Grzegorzew, OSP Wrząca Wielka, OSP Olszówka, OSP Barłogi, OSP Koło nad Wartą oraz OSP Kiełczew I.

W wyniku rozpoznania KDR ustalił, że pożarem objęty jest cały kurnik. Prąd do budynku został odłączony, w środku nie ma zwierząt.

Zabezpieczono i oświetlono teren prowadzonych działań. W pierwszej fazie działań podano 2 prądy wody w natarciu na palący się dach obiektu oraz jeden prąd piany ciężkiej w obronie na pomieszczenie ze zbiornikami z olejem opałowym. Po dojeździe kolejnych zastępów i zbudowaniu magistrali ze zbiornika z wodą podzielono teren działań na 3 odcinki bojowe z wykorzystaniem kanału sieci dowodzenia i współdziałania oraz kanałów ratowniczo - gaśniczych. Pierwszy odcinek bojowy odpowiedzialny był za podanie 3 prądów wody w natarciu na palący się kurnik od strony wschodniej oraz jednego prądu piany ciężkiej w obronie na palące się wydzielone pomieszczenie ze zbiornikami z olejem opałowym. Drugi odcinek bojowy odpowiedzialny był za podanie trzech prądów wody w natarciu na palący się kurnik od strony zachodniej. Trzeci odcinek bojowy odpowiedzialny był za dostarczenie wody ze zbiornika dostępnego na posesji do miejsca pożaru (punkt czerpania wody). Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do demontażu drzwi oraz otworów okiennych przy użyciu sprzętu burzącego oraz pił tarczowych do betonu i stali. Strażacy pracowali w sprzęcie OUO. Na miejsce zdarzenia przybył przedstawiciel PINB Koło, który poinformował KDR'a o całkowitym wyłączeniu obiektu z użytkowania. Przewietrzono cały budynek. Przy użyciu sprzętu burzącego przegarnięto ściółkę, którą następnie przelano wodą. Pożar ugaszono. Przy użyciu drabiny przystawnej i kamery termowizyjnej sprawdzono poddasze nad pomieszczeniem ze zbiornikami z olejem opałowym. Ponadto kamerami termowizyjnymi kontrolowano temperaturę zbiorników z olejem opałowym oraz cały kurnik -  urządzenia nie wskazały zarzewi ognia oraz podwyższonej temperatury. Przy użyciu detektora wielogazowego sprawdzono cały obiekt - brak zagrożenia, parametry powietrza w normie. Teren wygrodzono taśmami ostrzegawczymi. Działania JOP zakończono.      

Działania ratownicze prowadziło 52 strażaków przez 4 godziny i 7 minut.

Opracowanie: mł. asp. Robert Kaczmarek

Zdjęcie:  ARCHWIUM KP PSP KOŁO

{"register":{"columns":[]}}