Spotkanie z Zarządem Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
14.03.2025
Na zaproszenie Zarządu Stowarzyszania Aglomeracji Konińskiej do Konina na spotkanie z Samorządowcami przyjechał Rafał Ratajczak, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wraz ze specjalistami w zakresie doradztwa klimatyczno-energetycznego oraz edukacji ekologicznej i ochrony środowiska. Spotkanie odbyło się 14 marca 2025 roku w historycznym Domu Zemełki w Koninie.
Spotkanie otworzyli wspólnie Piotr Korytkowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska i Prezydent Miasta Konina oraz Mirosław Kruszyński, Sekretarz Powiatu Konińskiego. – To niezwykle istotne, abyśmy mieli możliwość wymiany doświadczeń i poznania dostępnych środków wsparcia, które pomogą w realizacji projektów ekologicznych – podkreślił Piotr Korytkowski. – Tego typu wydarzenia umożliwiają skuteczniejsze planowanie działań oraz dostosowanie ich do aktualnych potrzeb – dodał Mirosław Kruszyński.
Nowe możliwości finansowania ekologicznych inicjatyw
Rafał Ratajczak, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Poznaniu, zaprezentował główne kierunki wsparcia na lata 2025-2028: programy finansowania, które obejmują wsparcie na ochronę powietrza i poprawę efektywności energetycznej w obiektach pomocy społecznej, usuwanie azbestu, gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także dofinansowanie zakupu sprzętu dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Podkreślił także znaczenie edukacji ekologicznej i doposażenia placówek edukacyjnych oraz inne działania planistyczne wspierające ochronę środowiska. – Nasza misja to skuteczne i efektywne wspieranie działań na rzecz środowiska. Wprowadzamy elastyczne formy finansowania, obejmujące dotacje, pożyczki z możliwością umorzenia oraz programy doradcze, które pozwolą na realizację ambitnych projektów proekologicznych – mówił.
Praktyczne wsparcie dla beneficjentów
Szczegółowe informacje na temat programów przedstawił Robert Złotek z Działu Edukacji Ekologicznej i Ochrony Środowiska. – Nowa oferta Funduszu obejmuje m.in. wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie modernizacji systemów ogrzewania, budowy instalacji OZE oraz projektów dotyczących retencji wód opadowych. Przykładami takich inwestycji są projekty realizowane w gminach naszego regionu, które znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej – zaznaczył. Zwrócił również uwagę na aspekty edukacyjne działań Funduszu. – Edukacja ekologiczna jest kluczowa dla skutecznej ochrony środowiska. Planujemy rozwój programów informacyjnych, szkoleń oraz kampanii promujących ekologiczne postawy – powiedział na zakończenie swojej prezentacji.
Informacje na temat doradztwa, promocji i podnoszenia świadomości oraz wiedzy mieszkańców, przedsiębiorców i władz lokalnych m.in. w zakresie działań na rzecz niskoemisyjnej gospodarki, efektywności energetycznej i wykorzystania OZE przedstawiła Kinga Świtalska, Doradca Klimatyczno-Energetyczny. Podkreśliła przy tym, że doradztwo energetyczne Funduszu obejmuje wsparcie merytoryczne w zakresie planowania inwestycji oraz identyfikacji dostępnych źródeł finansowania. – Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej pomocy zarówno dla samorządów, jak i przedsiębiorców, którzy chcą wdrażać rozwiązania sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi – mówiła.
Azbest i nielegalne wysypiska śmieci budziły największe zainteresowanie
Podczas sesji pytań i odpowiedzi, uczestnicy najbardziej interesowali się dwoma tematami: kwestią usuwania azbestu oraz problemem nielegalnych wysypisk w Koninie. W pierwszej sprawie usłyszeli, że Fundusz finansuje w ramach azbestu demontaż, zbieranie, transport oraz unieszkodliwianie odpadów zawierających azbest. Podkreślono również, że planuje się wydłużenie okresu rozliczenia do dwóch lat, co ma ułatwić realizację projektów i ich finansowanie. Omówiono również temat usuwania nielegalnych składowisk odpadów. – Nie jesteśmy w stanie finansować w formie dotacji usuwania tzw. bomb ekologicznych. Wiem, że skala tych przedsięwzięć jest naprawdę bardzo wysoka i z jednej strony rozumiemy ten problem, ale środki, które musielibyśmy na to przeznaczyć, są znacznie większe niż nasze możliwości – powiedział Rafał Ratajczak. Dodał również, że rozmawiał z Prezydentem Miasta Konina i wie, że jedno z takich składowisk znajduje się przy ulicy Marantowskiej. – W przypadku usuwania takich nielegalnych bomb ekologicznych oferowane jest wsparcie w postaci pożyczki, która oprocentowana jest na pół procent w skali roku. Można później uzyskać do 40 procent umorzenia. Jeśli ten przypadek będzie spełniał wszystkie formalne wymagania, to takie wsparcie może być przez Fundusz udzielone – przyznał Prezes Zarządu WFOŚiGW.
Podsumowanie i plany na przyszłość
Na zakończenie Emilia Wasielewska, Dyrektorka Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska, podkreśliła znaczenie współpracy między samorządami a Funduszem. – Dzięki takim spotkaniom możemy lepiej dopasować nasze lokalne strategie do dostępnych programów wsparcia. Zachęcamy wszystkie instytucje do korzystania z oferowanych środków, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców – podsumowała.
Link do zdjęć znajduje się poniżej
Autorzy zdjęć: Mirosław Jurgielewicz i Zbigniew Murawski KNTV24