Ćwiczenia powiatowe "Harcerze 2024"
26.09.2024
26 września w Sielpi odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb wspomagających o kryptonimie "Harcerze 2024". Scenariusz przewidywał dwa główne epizody - załamanie pogody nad obszarem gdzie znajdował się obóz harcerski i wypadek samochodu ciężarowego z osobowym na drodze wojewódzkiej 728.
Na skutek załamania pogody grupa harcerzy podejmuje ewakuację z obozu harcerskiego zlokalizowanego w lesie nieopodal południowej części zalewu sielpeckiego. Kilku z nich doznaje obrażeń porwanymi przez wiatr luźnymi elementami wyposażenia oraz połamanymi konarami drzew. Ponadto rybacy pozostawiają ognisko w pobliżu obozowiska doprowadzając do pożaru lasu stwarzającego zagrożenie dla pozostałych w obozowisku rówieśników. Takie założenie realizowane było przez 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Końskich i 5 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy musieli dokonać właściwej segregacji rannych w zależności od stopnia obrażeń. W tym samym czasie należało opanować pożar poszycia leśnego, który powstał od niezgaszonego ogniska.
Kiedy działania w lesie zbliżały się do końca, na drodze wojewódzkiej
728 doszło do symulowanego wypadku samochodu ciężarowego z pojazdem osobowym. Oba pojazdy znalazły się na skarpie koryta rzeki Czarna. Poszkodowani byli kierowcy i pasażer samochodu osobowego. Działania odbywały się w trudnych warunkach terenowych i wymagały od ratowników kreatywności by wydobyć i ewakuować wszystkich poszkodowanych w bezpieczne miejsce. W wydobyciu wraku ciężarówki pomagał ciężki samochód ratownictwa drogowego z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Do pomocy kierującemu działaniami ratowniczymi powołany został sztab akcji, który wypracowywał odpowiednie rozwiązania w zakresie potrzeb pojawiających się na poszczególnych odcinkach bojowych. Sprawdzono tym samym możliwość pracy w terenie i organizację łączności radiowej przy dowodzeniu na szczeblu taktycznym na bazie specjalistycznego samochodu z JRG Ostrowiec przewidzianego do takich celów.
Manewry wymagały współpracy z przedstawicielami innych służb i instytucji. Swoje role i zadania otrzymała Policja, Nadleśnictwo Stąporków i Radoszyce a także gminny i powiatowy zespół reagowania kryzysowego. Aktywnie ćwiczyli też ratownicy medyczni Państwowego Ratownictwa Medycznego. Głównymi obserwatorami ćwiczeń byli z-ca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Marcin Machowski oraz kierownik sekcji planowania operacyjnego st. kpt. Kamil Ciepielewski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach. Ćwiczenia obserwowało także 4 rozjemców, którzy swoje ewentualne uwagi i spostrzeżenia przedstawią w specjalnym raporcie na podsumowaniu tych manewrów, które odbędzie się w ciągu miesiąca.
Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Mariusz Czapelski