W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Pożarnictwo ziemi koneckiej podobnie jak całe pożarnictwo kraju doznało w wyniku działań wojennych i lat okupacji dotkliwych strat. Na terenie byłego Powiatu Koneckiego walki oraz wywóz sprzętu przez okupanta spowodowały duże ubytki ludzi i sprzętu. W kraju około 50 tysięcy Strażaków poległo w walce, zginęło w hitlerowskich więzieniach i obozach koncentracyjnych. W miarę wyzwalania ziem polskich przez Armię Radziecką i Wojsko Polskie do walki z pożarami przystępowały samorzutnie Straże Pożarne, które działały przed wojną.

W oparciu o przepisy ustawy z dnia 13 kwietnia 1934 r. ochronę przeciwpożarową podporządkowano ministrowi administracji publicznej z późniejszymi zmianami. W powiecie koneckim będącym wówczas w granicach województwa łódzkiego reaktywowano oddział powiatowy Związku Straży Pożarnych. A jej instruktorem był nieżyjący już dziś Ppor. Wacław Buczek, który funkcję tą pełnił do 1950 r. tj. do likwidacji Związku i miał swoją siedzibę w byłej Powiatowej Radzie Narodowej. W związku z decyzją o rozwiązaniu Związku Straży Pożarnych oraz powołaniem do życia na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. Komendy Głównej postawiono w stan likwidacji także Zarządy Wojewódzkie i Powiatowe.

W 1950 r. w miesiącu maju, powiat konecki zostaje włączony do województwa kieleckiego. Komendantem Głównym jest wtedy gen. B. Chmura- Łazarski, który z dniem 1 maja 1950 r. powołał kapitana Uździewicza na stanowisko Komendanta Wojewódzkiego w Kielcach. Funkcję Komendanta Powiatowego przyjmuje ppor. Wacław Buczek po likwidacji wspomnianego oddziału powiatowego i pełni ją do października 1955 r. W pierwszym okresie czasu Komendanci Powiatowi rekrutowali się w większości z byłych instruktorów Oddziałów Powiatowych Związku Straży Pożarnych. Komenda Powiatowa wówczas liczyła 3 osoby komendant i 2 osoby obsługi biurowej i w dalszym ciągu znajdowała się w budynku Prezydium Powiatowej Rady zajmując 1 pokój. Około 1954 r. biuro komendy przeniesiono z prezydium (w parku) do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Strażackiej 14 przydzielając do dyspozycji 1 pokój (na I piętrze) , 1 biurko, 1 stół. Od 29.10.1955 r. do 31.01.1959 r. Komendantem Powiatowym był por. mł. kpt Stanisław Rąbalski obecnie w stanie spoczynku. Obsada komendy w tym czasie wynosiła 7 osób tj. komendant, 3 pracowników biurowych oraz 3 kierowców do obsługi samochodów bojowych (Bedford i Star). W okresie od 1.02. do 30.09.1959 r. por. Rąbalski Stanisław zostaje oddelegowany na Komendanta Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Baryczy. Pełnienie obowiązków Komendanta Powiatowego w tym czasie sprawuje sekcyjny młody ogniomistrz Marian Turalski. W okresie od 16.05 do 1.10.1958 pracując w Końskich por. Rąbalski pełnił równocześnie obowiązki Komendanta Powiatowego w Opocznie dojeżdżając tam dwa razy w tygodniu. W związku z odejściem por. Rąbalskiego na Komendanta Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej z dniem 1.10.1959 r. na stanowisko Komendanta Powiatowego w Końskich zostaje przeniesiony z P.K.S.P. Włoszczowa por. młodszy kapitan Henryk Papaj, który piastuje to stanowisko do 13 lipca 1970 r. w okresie tym liczebnie powiększył się personel Komendy, a także przybyło jedno pomieszczenie biurowe użytkowane wspólnie z OSP ( pokój na dole). W okresie 1966-1973 jako oficer do spraw operacyjnych pracował także kpt. Dębski Stanisław inspektor w KZO wówczas PPOR. PDŻ.

Od 1 sierpnia 1970 r. obecny Komendant Wojewódzki płk. pożarnictwa mgr Jan Nowak (wówczas major) mianował na stanowisko Komendanta Powiatowego obecnego Komendanta Rejonowego majora pożarnictwa Tadeusza Gada wtedy w stopniu kapitana pożarnictwa z dniem 1 stycznia 1971 r. Powiatowe Komendy zostały wydzielone spod wydziałów wewnętrznych P.P.R.N. i uzyskały prawa wydziału. Z dniem 1.02.1971 r. została powołana Zawodowa Straż Pożarna, a ilość przydzielonych etatów wyniosła 19 w tym 8 komenda + 1 kierowca i 10 ZSP system służby w ZSP 24x24. Z chwilą utworzenia ZSP zaczęły się pertraktacje z OSP Końskie o wydzierżawienie budynku.

Planowana budowa nowej strażnicy ma rozpocząć się w 1987 r. w rejonie ul. Wjazdowej pomiędzy Spółdzielnią Młot, a Technikum Mechanicznym. Fakt, na który należy zwrócić uwagę to likwidacja powiatów w 1975 r. i utworzenie na bazie byłych powiatów Komend Rejonowych Straży Pożarnych ( zmniejszył się rejon działania i obsada osobowa Komendy – 11). Obecnie posiadano 46 etatów w tym 9 osób w systemie codziennym i 37 w systemie zmianowym. Rejon składa się z 4 Gmin (w tym z MiG) podległym bezpośrednio pod Komendę Wojewódzką Straży Pożarnych od 1956 r. Jesteśmy w Resorcie Ministra Spraw Wewnętrznych.

Ustawa z dnia 24 maja 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnych nałożyła na Komendanta Głównego obowiązek zorganizowania do 1 lipca 1992 r. Państwowej Straży Pożarnej jako zawodowej, umundurowanej i wyposażonej w specjalistyczny sprzęt formacji, przeznaczonej do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Z dniem 30 czerwca 1992 r. zlikwidowana została Komenda Rejonowa Straży Pożarnych, a od dnia 1 lipca 1992 została utworzona Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej. Przełom lat 80-tych i 90-tych zwiastuje przebudowę struktur i systemów zarządzania w kraju oraz związek ochrony przeciwpożarowej z procesem reformowania gospodarki. Początek lat 90-tych przyniesie powstanie Państwowej Straży Pożarnej – nowoczesnej formacji, która wnosząc nowe, wykorzysta również doświadczenia poprzednich pokoleń pożarników. Od 1 stycznia 1999 roku powołano Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Końskich, gdzie komendantem był st. bryg. Tadeusz Gad, który do dnia 30 września 2005r. pełnił to stanowisko. Kolejnymi komendantami byli : st. bryg. Roman Boruń 2005-2014, st. bryg. Grzegorz Młynarczyk  2014-2017, bryg. Grzegorz Zieliński 2017-2020. Od 23 czerwca 2020r. Komendantem Powiatowym PSP w Końskich jest mł. bryg. Ryszard Stańczak.

{"register":{"columns":[]}}