Podsumowanie działań ratowniczo-gaśniczych w powiecie koneckim w 2024 roku
08.01.2025
Ogólna liczba zdarzeń zmniejszyła się o ponad 4% i wyniosła 1229 w porównaniu do 1286 w roku 2023. Liczba pożarów spadła z 422 do 385, oraz innych zdarzeń tzw. miejscowych zagrożeń z 827 do 760. Znacznie wzrosła natomiast liczba alarmów fałszywych z 37 do 84. Związane jest to z czujnikami tlenku węgla, które alarmują o wyczerpanej baterii lub wykrywają niewielką ilość tlenku węgla, niepotwierdzaną następnie przez nasze urządzenia na skutek przewietrzenia pomieszczeń. Najwięcej zdarzeń jak co roku powstało na terenie miasta i gminy Końskie - 419 a najmniej zanotowaliśmy w ubiegłym roku na terenie gminy Gowarczów - 45.
Powiat konecki w roku 2024 był trzecim w województwie świętokrzyskim pod względem ilości zdarzeń. Miejscowe zagrożenia ale też niektóre pożary zależą w dużej mierze od warunków pogodowych występujących w danym roku na obszarze naszego powiatu. Ma to wpływ na ilość pożarów szczególnie nieużytków i obszarów leśnych oraz ilość miejscowych zagrożeń związanych z powalonymi drzewami, podtopieniami i skutkami innych zjawisk pogodowych. W tej kategorii zdarzeń, które często występują masowo w krótkich okresach, dużą rolę odgrywa sieć krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W jego skład wchodzi 19 jednostek OSP. Druhowie z tych jednostek, a także pozostałych OSP zlokalizowanych na obszarze powiatu koneckiego stanowią niezastąpiony zasób w ochronie przeciwpożarowej dla lokalnych społeczności.
W ubiegłym roku strażacy 87 razy udzielali pomocy Policji i Państwowemu Ratownictwu Medycznemu. Pomoc Policji polegała między innymi na poszukiwaniach osób zaginionych, otwarciu drzwi do domów i mieszkań a PRM pomocy w znoszeniu pacjentów. W 46 przypadkach jednostki straży pożarnej były wzywane do zdarzeń medycznych z uwagi na brak wolnej karetki (tzw. IZRM).
Opracowanie: mł. bryg. Mariusz Czapelski