Podsumowanie okresu grzewczego w powiecie koneckim
28.03.2024
Powoli mija kolejny okres grzewczy, który niesie ze sobą zagrożenie pożarowe związane z eksploatacją pieców, kominków, ogrzewaczy i innych urządzeń, które zapewniają ciepło w naszych domach. Niestety i tym razem nie obyło się bez zdarzeń, do których musieli być wzywani koneccy strażacy. Od 1 października 2023 roku do końca 1 kwartału 2024 roku zanotowaliśmy ich 36. Najczęściej palą się sadze w kominach.
Dlaczego dochodzi do takich pożarów?
Nagromadzona sadza stanowi potencjalne ryzyko pożaru. W miarę upływu czasu może dojść do jej zapalenia, zwłaszcza w przypadku wysokich temperatur w kominie.
Regularne usuwanie sadzy jest kluczowe, aby minimalizować ryzyko pożaru i utrzymać sprawności instalacji grzewczej.
W przypadku zaistnienia pożaru sadzy należy:
- niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
- wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
- zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.
- nie wolno próbować wlewać wody do palącego się komina, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
Kolejnym zagrożeniem w okresie grzewczym jest tlenek węgla zwany czadem. Może się on wydzielać na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Do takich urządzeń należy zaliczyć także przepływowe piecyki gazowe w łazienkach. Czujki CO w okresie grzewczym uruchamiały się na naszym terenie 22 razy. W jednym przypadku czujka obudziła kobitę, która z trudem opuściła budynek. W innym przypadku złe samopoczucie zgłosiła 81 letnia kobieta. W pozostałych zdarzeniach lokatorzy nie zgłaszali dolegliwości związanych z zatruciem tlenkiem węgla.
Pamiętajmy o tych zagrożeniach i zachowujmy ostrożność w okresie grzewczym, aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo.
Opracowanie: mł. bryg. Mariusz Czapelski
Zdjęcia: JRG Końskie