W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie gniazd owadów przez strażaków

10.07.2024

Trwa okres, w którym strażacy otrzymują coraz więcej zgłoszeń związanych z prośbą o likwidację gniazd owadów (pszczół, os, szerszeni), które znajdują się w pobliżu domostw. Do 10 lipca 2024 r. w powiecie koneckim strażacy interweniowali w związku z tym już 107 razy. Z uwagi na pojawiające się coraz częściej próby nadużywania naszej pomocy postanowiliśmy wyjaśnić w jakich okolicznościach nasze interwencje są możliwe i jak mogą przebiegać.

owady

Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej podejmują działania w przypadku gdy owady zagrażają grupie dzieci lub osobom o ograniczonej zdolności poruszania się. W takich sytuacjach przeprowadzamy doraźną ewakuację tych osób poza strefę zagrożenia i usuwamy gniazdo owadów.

Przyjmując zgłoszenie Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej ma obowiązek wnikliwie je analizować. Może się zdarzyć iż uzna interwencję straży pożarnej za bezzasadną - brak bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia ludzi. Wówczas zaproponuje zgłaszającemu alternatywne rozwiązanie, kierując go do wyspecjalizowanych firm zajmujących się likwidacją gniazd owadów.

Owady trudno jest w sposób kontrolowany ograniczać. Jeżeli zależy nam aby w naszym otoczeniu one nie występowały, właściciele posesji powinni prowadzić działania prewencyjne. Łatwiej bowiem jest zapobiegać niż walczyć z już założoną kolonią szerszeni czy os. By zniechęcić osy do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, altanki, poddasza budynków mieszkalnych i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi osy mogą przedostać się do środka (także otwierane okna), warto zabezpieczyć.

W uzasadnionych okolicznościach JOP nie usuwają gniazd natomiast prowadzą działania polegające m.in. na:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,
- poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o wystąpieniu roju lub gniazda wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną,
- pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, w myśl art. 61 ustawy "Prawo budowlane", zapewnia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.

Czy strażacy mają prawo odmówić wyjazdu do os czy szerszeni? W ustawie nie zobowiązano nas do walki z owadami. Interweniujemy natomiast tam, gdzie zachodzi taka potrzeba, nikogo nie pozostawiając bez pomocy.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

{"register":{"columns":[]}}