Czy można wybić szybę w pojeździe?
01.08.2024
Czy można wybić szybę w pojeździe?
W sytuacji, gdy dziecko lub zwierzę jest uwięzione w pojeździe i istnieje realne zagrożenie dla jego życia z powodu upału i braku wentylacji, prawo w Polsce przewiduje możliwość wybicia szyby w celu ratowania życia lub zdrowia.
W takich przypadkach działanie to może być uzasadnione i uznane za stan wyższej konieczności -o czym mówi art. 26 par. 1 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że osoba ratująca nie poniesie odpowiedzialności karnej ani cywilnej, pod warunkiem, że jej działania były proporcjonalne do zagrożenia.
Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak:
Ocenić sytuację:
Sprawdź, czy dziecko lub zwierzę rzeczywiście znajduje się w niebezpieczeństwie, np. w przypadku upału, gdy wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa.
Spróbować znaleźć właściciela:
Rozejrzyj się wokół, czy nie ma właściciela pojazdu. Możesz też poprosić o ogłoszenie przez głośniki w pobliskim sklepie czy centrum handlowym.
Skontaktować się z służbami ratunkowymi:
Zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o sytuacji. Operatorzy mogą udzielić ci dalszych instrukcji lub wysłać pomoc.
Podjąć działanie !
Jeśli ocenisz, że nie ma czasu na czekanie na pomoc, a życie dziecka lub zwierzęcia jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, wybicie szyby może być konieczne.
Jeśli sytuacja jest pilna i istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia, a służby ratunkowe nie mogą dotrzeć na czas, można przystąpić do wybicia szyby. Warto wówczas zadbać o dokumentację sytuacji, np. nagranie wideo lub zdjęcia, aby móc udowodnić konieczność podjęcia takiego działania.
Opracowanie, grafika: Zespół prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, na podstawie informacji Komendy Głównej PSP