Uroczystość pogrzebowa śp. st. bryg. w st. spocz. Leona Mądrego
16.01.2024
16 stycznia 2024 roku w Kościanie odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. st. bryg. w st. spocz. Leona Mądrego, byłego wieloletniego Komendanta kościańskich strażaków.
W Kościele NMP Wniebowziętej w Kościanie odprawiona została msza święta koncelebrowana. Po mszy świętej kondukt pogrzebowy odprowadził śp. Leona Mądrego na miejsce spoczynku na Cmentarzu Parafialnym w Kościanie.
W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła rodzina, przyjaciele, a także bryg. Robert Natunewicz - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, druhna Teresa Tiszbierek - Wiceprezes Zarządu Głównego ZOSP RP, emerytowani oraz obecni Komendanci PSP, funkcjonariusze oraz emeryci PSP, druhny i druhowie z jednostek OSP, kompania reprezentacyjna Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych.
Komendant Powiatowy PSP w Kościanie w imieniu własnym oraz całej braci strażackiej składa kondolencje i wyrazy współczucia rodzinie oraz najbliższym zmarłego.
Cześć Jego pamięci!
Opracowanie: mł. kpt. Dawid Kryś – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie
Pan st. bryg. Leon Mądry urodził się 22 lutego 1948 r. w Poniecu. Już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie strażą pożarną. W wieku 12 lat zostaje członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w swoim rodzinnym mieście. Mając lat 16 po raz pierwszy bierze udział w akcji gaśniczej. Ten fakt spowodował, że niesienie pomocy potrzebującym to jeden z priorytetów w jego dalszym życiu. Dlatego też po ukończeniu Technikum Ekonomicznego w Lesznie w 1967 roku postanawia rozpocząć naukę w Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie.
Studia kończy w 1970 roku, a na ostatnim roku studiów zostaje skierowany na roczną praktykę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Kościanie. Po ukończeniu praktyk w 1970 roku podejmuje służbę na stanowisku oficera w kościańskiej jednostce. Od tego momentu całe swoje życie związał z Kościanem. Tu poznał przyszłą swoją żonę, tutaj urodził się jego syn. W 1972 roku awansuje na stanowisko oficera ds. zapobiegania pożarom. W roku 1973 zostaje przeniesiony przez Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Poznaniu do służby w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego z siedzibą w Kościanie, powierzając mu pełnienie obowiązków komendanta. Po reorganizacji administracyjnej kraju w 1978 roku zostaje Komendantem Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Kościanie. W tym samym czasie pełni również funkcje Komendanta Zawodowej Straży Pożarnej oraz Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Kościanie. W 1982 roku zostaje powołany na stanowisko zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych w Lesznie. Funkcję tę pełni do 1989 roku. W tym czasie pełni również funkcję Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Kościanie oraz Komendanta Ośrodka Szkolenia Pożarniczego. Po przemianach ustrojowych 89. roku pozostaje na stanowisku Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Kościanie. Stanowisko to piastuje do 1992 roku, kiedy to powstaje Państwowa Straż Pożarna i st. bryg. Leon Mądry zostaje Komendantem Rejonowym Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Po zmianach administracyjnych w kraju, w roku 1999 r. zostaje Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie. Funkcję tę pełni do roku 2004, kiedy to po 37 latach służby przechodzi na zasłużoną emeryturę.
To jednak nie koniec jego związków z ochroną przeciwpożarową. Dalej udziela się na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych. Do końca życia dzieli się swoją rozległą wiedzą i swoim doświadczeniem z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych.
Od 1993 roku jest przedstawicielem polskiego pożarnictwa jako sędzia Olimpiad Pożarniczych. Brał udział w sumie w dwunastu. Był również współtwórcą Krajowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich oraz wieloletnim jego przewodniczącym. W 1991 roku stworzył w Kościanie Grupę Ratownictwa Wodno-Nurkowego. Po kilku latach została ona jedną z najlepszych w Polsce. Grupa brała udział w działaniach na terenie Wielkopolski, Dolnego Śląska oraz Ziemi Lubuskiej. Przedstawiciele grupy zajmowali czołowe miejsca w mistrzostwach Polski płetwonurków.
Za swoje zasługi został odznaczony bardzo wysokimi odznaczeniami państwowymi, nadawanymi przez Prezydenta RP. Są to: brązowy, srebrny i złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Również Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP odznaczył go brązowym, srebrnym i złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” oraz najwyższym odznaczeniem związkowym – Złotym Znakiem Związku. Odznaczony został również wieloma odznaczeniami resortowymi, m.in. Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego oraz złotą odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”.
Zmarł 11 stycznia 2024 roku.
Cześć Jego pamięci!
Opracowanie: st. bryg. w st. spocz. Jarosław Tomaszewski – KP PSP w Kościanie
mł. bryg. w st. spocz. Piotr Hegyi – KP PSP w Kościanie