W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt „PSP1939 – Przywrócić Strażakom Pamięć”

17.02.2023

Projekt przywrócić strażakom pamięć -infografika projektu

Można pokusić się o stwierdzenie, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie jest spadkobierczynią chlubnych tradycji pożarniczych sięgających 1879 roku, kiedy to w Kutnie powstało Towarzystwo Straży Ogniowej.

Projekt „PSP1939 – Przywrócić Strażakom Pamięć” to wyzwanie polegające na chęci upowszechnienia wiadomości i przybliżenia wiedzy o kutnowskich instruktorach powiatowych pożarnictwa, którzy w okresie II RP tworzyli zręby zawodowego pożarnictwa na terenie powiatu kutnowskiego.  

Po 1918 roku nastąpiło zjednoczenie ruchu strażackiego. Przełomowym wydarzeniem był rok 1921, w którym powstał Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej na czele z wybitnymi działaczami tj. Bolesławem Chomiczem i Józefem Tuliszkowskim. Terenem działalności związku był obszar całego kraju z uwzględnieniem wszystkich związków wojewódzkich. Kluczowym zadaniem związku było szkolenie kadr. Spoczywało ono na korpusie technicznym związku, który był odpowiedzialny za organizacje szkolenia dla dowódców, oficerów, podoficerów i strażaków. W tym samym roku Departament Samorządowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wydał okólnik dla wojewodów i starostów, w którym zalecił ustanawianie stanowisk instruktorów pożarniczych.

Okręgowy Związek Straży Pożarnych w Kutnie zorganizowany został w roku 1924. W starostwie powiatowym utworzono stanowisko instruktora powiatowego pożarnictwa.

26 kwietnia 1930 roku Rada Naczelna Głównego Związku Straży Pożarnych RP uchwaliła przepisy o podstawowych obowiązkach i prawach członków Korpusu Technicznego Związku. Stały się one pierwszą pragmatyką służbową dla zawodowego korpusu oficerskiego straży pożarnych. W tym czasie korpus liczył 85 oficerów.

Wszyscy kutnowscy strażacy stoją na stanowisku, że nie możemy zapominać o tym, kim jesteśmy. Ważne są dla nas wartości, które wyznajemy, a które ukształtowały się w czasach naszych przodków. Nasza historia to m.in. walka o niepodległość, a później jej utrzymanie. Dlatego też powinniśmy sięgać do wartości z czasów II RP.

Liczymy na to, że nasza inicjatywa spotka się z Państwa aprobatą i pozwoli nam wspólnie przywrócić strażacką pamięć o tych, o których PAMIĘTAĆ jest naszym obowiązkiem.

Instruktorzy Powiatowi Pożarnictwa Korpusu Technicznego Związku:

st. instr. Kazimierz Łabno (1924-1930)

st. instr. Leon Korzewnikjanc (1930-1933)

instr. Lucjusz Grębocki (1933-1938)


Tekst: bryg. Dariusz Lusa

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}