W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DEBATA "POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE".

25.10.2022

W poniedziałek w sali Rybackiego Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie odbyła się wojewódzka ewaluacyjna debata społeczna, w której wziął udział Komendant Powiatowy PSP w Lęborku. Przedmiotowe wydarzenie, zorganizowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, miało na celu podsumowanie działań Policji i innych podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odwiedzających tę nadmorską miejscowość w letnim sezonie.

Zdjęcie przedstawia: I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku insp. dr Krzysztof Kozelan, Senatora RP Pan Kazimierza Kleina, Burmistrza Miasta Łeby Pan Andrzeja Strzechmińskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Lęborku insp. Tomasza Majkowskiego oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku bryg. Piotra Krzemińskiego.

Poniedziałkowa debata ewaluacyjna to kontynuacja spotkania z listopada ubiegłego roku, którego celem było włączenie mieszkańców Łeby w wypracowanie lokalnych rozwiązań zmierzających do wzrostu ich poczucia bezpieczeństwa. Mundurowi odpowiedzieli na zgłaszane wówczas postulaty i zaprezentowali wyniki swoich działań.

Organizatorem tego wydarzenia był Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński, którego reprezentował I Zastępca insp. dr Krzysztof Kozelan. W debacie udział wzięli również Senator RP Pan Kazimierz Kleina, Burmistrz Miasta Łeby Pan Andrzej Strzechmiński, Komendant Powiatowy Policji w Lęborku insp. Tomasz Majkowski, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Piotr Krzemiński oraz Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego i Rady Miejskiej w Łebie, Panowie Mirosław Tandek i Arkadiusz Puchacz. Spotkanie moderowała kom. Beata Kurek Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku.

Policjanci przygotowali prezentację multimedialną zawierającą wyniki działań podjętych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na terenie Łeby w letnim sezonie. Podinsp. Tomasz Guss z Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku przypomniał zasadach korzystania z aplikacji Moja Komenda, ułatwiającej kontakt z wybraną jednostką Policji i dzielnicowym oraz omówił naniesione przez mieszkańców na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa kategorie zagrożeń, wskazując które z nich zostały przez policjantów wyeliminowane.

Reakcja na zgłoszone w ubiegłym roku przez mieszkańców postulaty skutkowała m.in. utworzeniem sezonowej komórki wodnej Policji na obszarze terytorialnego działania KP w Łebie i organizacją większej ilości wspólnych służb z SAR, WOPR oraz Strażą Ochrony Słowińskiego Parku Narodowego. Policjanci po odbyciu podstawowego szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego dbali o bezpieczeństwo osób korzystających z kąpielisk, brali udział we wspólnych patrolach z funkcjonariuszami wymienionych instytucji i pomagali w akcjach ratowniczych. Ponadto do służby na terenie Łeby skierowane zostały w sezonie letnim dodatkowe siły w postaci 26 funkcjonariuszy Oddziałów Prewencji Policji KWP w Gdańsku (więcej niż w roku ubiegłym), co przełożyło się na większą ilość 8-godzinnych służb w stosunku do poprzedniego sezonu.

W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad morzem, policjanci emitowali z urządzeń głośnomówiących komunikaty dotyczące prawidłowego zachowania się nad wodą, a w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” rozmawiali z plażowiczami o ich bezpieczeństwie i rozdawali im ulotki profilaktyczne oraz drobne gadżety nawiązujące do tego tematu.

Policjanci przeprowadzili w Łebie łącznie 2282 interwencje, o 770 więcej niż w roku ubiegłym, skontrolowali 1019 pojazdów, zatrzymali 15 sprawców czynów zabronionych, nałożyli 403 mandaty karne i wszczęli 104 czynności wyjaśniające w sprawach o wykroczenie. O 11 w stosunku do roku 2021 zmalała ilość wszczętych postępowań (49 wszczętych, z tego 27 w najważniejszych kategoriach przestępstw: kradzież, kradzież z włamaniem, uszkodzenie mienia, kradzież pojazdu – o 3 mniej).

Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję. Policjanci i zaproszeni przedstawiciele instytucji z powiatu lęborskiego odpowiadali na pytania mieszkańców. Senator i Burmistrz Miasta Łeby zwrócili uwagę na wysoką skuteczność działań Policji, a mieszkańcy wyrazili zadowolenie z faktu, że na ulicach miasta widać było większą patroli. Wśród zgromadzonych osób pojawiła się m.in. sugestia, by w następnym sezonie na terenie Łeby pojawiły się również policyjne patrole rowerowe.

Opracowanie: KPP w Lęborku

Zdjęcia: KPP w Lęborku

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}