W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Niewłączone do KSRG

Na terenie powiatu lęborskiego jest 9 jednostek ochotniczych straży pożarnych  niewłączonych do KSRG.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chocielewku

Ochotnicza Straż Pożarna w ChocielewkuWykaz pojazdów:
1.    GBA 1,6/16 Mercedes 1017

Ochotnicza Straż Pożarna w Chocielewku została założona w 1954 roku. Jednostka charakteryzuje się długimi tradycjami i wielu przełomowymi wydarzeniami  w czasie swojego funkcjonowania. W okresie 25 lat po utworzeniu jednostki, tj. w 1979 roku, doszło do tragicznego pożaru remizy. W skutek pożaru, remiza spłonęła doszczętnie wraz z wozem bojowym oraz całym wyposażeniem. Wydarzenie to, nie złamało jednak ducha ochotników z Chocielewka, którzy przy ogromnym wysiłku, zaangażowaniu własnych sił i zmaganiem się z brakiem materiałów, odbudowali remizę wraz ze świetlicą w przeciągu dwóch lat. Odbudowana z takim uporem remiza, służy jednostce po dzień dzisiejszy.
W 2014 roku w zamian za wysłużonego Żuka, który był na wyposażeniu jednostki przez wiele lat, udało się wprowadzić do służby Mercedesa GBA 1,6/16. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Krępie Kaszubskiej

Ochotnicza Straż Pożarna w Krępie Kaszubskiej

Wykaz pojazdów:
1.  GCBA 5/24 Jelcz 010R    

Pierwsze informacje o stworzeniu zorganizowanej grupy pożarniczej w Krępie Kaszubskiej pochodzą z 1945 roku. Niestety ze względu na zmieniającą się sytuację polityczną w Polsce, informacje te są bardzo znikome. Podpisane 
i zachowane dokumenty jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krępie Kaszubskiej pochodzą z 1988 roku i znajdują się w Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej. Wynika z nich, iż pierwszym prezesem był pan Andrzej Choduń, który utrzymywał się na danym stanowisku aż przez 23 lata. 
Początkowo wozem, który służył druhom do wyjazdów na akcje ratowniczo-gaśnicze był Star 25, tzw. „babcia”. Następnie samochód bojowy został zmieniony na żuka, a dzięki Ochotniczej Straży Pożarnej z Łeby, w ręce członków jednostki trafił także Star 244 z 1978 roku. W 2015 roku wóz został odremontowany przez ochotników, natomiast rok później zamieniony na rocznik o 11 lat młodszy, który służył do tej pory jednostce OSP Łebień.  W 2021 r. widoczny na zdjęciu samochód GBAM 2,5/8/8 Star 244 został wycofajny z podziału bojowego, a Ochotnicza Straż Pożarna w Krępie Kaszubskiej otrzymała samochód GCBA 5/24 Jelcz 010R z 1996 r. od Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi Lęborskiej.

Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicach

Ochotnicza Straż Pożarna w LeśnicachWykaz pojazdów:
1.    GBA 2,5/16 Star 244

Widoczny na zdjęciu samochód GLM 8 Ford Transit 350 M został przekazany do Ochotniczej Straży Pozarnej w Nowej Wsi Lęborskiej, zaś Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnicach otrzymała pojazd GBA 2,5/16 Star 244 z Ochotniczej Straży Pożarnej w  Nowej Wsi Lęborskiej.

Założycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśnicach w roku 1973 roku był Zakład Rolny w Leśnicach. W 1974 roku jednostkę OSP wyposażono w pierwszy samochód, był to lekki samochód GLM Żuk, który służył aż do stycznia 2015 roku. Niestety ze względu na wiek został wycofany z akcji pożarniczych. Jednostka przez ponad 4 lata pozostawała bez samochodu pożarniczego. Pomimo to cały czas była aktywna w gminie jak i w powiecie, biorąc czynny udział w obstawach, zabezpieczeniach oraz akcji sprzątania między innymi rzeki Łeby.
W dniu 18 czerwca 2016 roku przekazano do użytku nową wyczekiwaną strażnicę OSP Leśnice. W sierpniu 2019 roku jednostka pozyskała lekki samochód pożarniczy typu Ford. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Łebieńcu

Ochotnicza Straż Pożarna w ŁebieńcuWykaz pojazdów:
1.    GCBA 3/18 Scania P93M
2.    GLM 8 Volkswagen LT31

Ochotniczą Straż Pożarną utworzono w Łebieńcu w 1945 roku, po osiedleniu się we wsi pierwszych osadników. Inicjatorem założenia straży pożarnej był  Stefan Dziechciarek, a pierwsza instalacją służącą do gaszenia pożarów była poniemiecka pompa ręczna osadzona na wozie konnym typu bryczka. Na siedzibę remizy strażackiej wybrano zaplecze budynku starej mleczarni gdzie garażował sprzęt. 
Sytuacja mobilności jednostki zmieniła się diametralnie, kiedy w miejscowości powstało Kółko Rolnicze wyposażone  w ciągnik z przyczepą. Od tego czasu w przypadku powstania pożaru cały sprzęt ładowany był na przyczepę, a i obszar oddziaływania jednostki się rozszerzył. Po upadku Kółka Rolniczego jego rolę przejęli rolnicy indywidualni. 
Dzięki zaangażowaniu ówczesnego Naczelnika OSP Jana Owczarka pozyskano pierwszy samochód. Był to samochód  Żuk, dzięki któremu zasięg oddziaływania był już bardzo duży. Samochód ten służył w jednostce bardzo długo. Widząc  działania i zabiegi  które w tamtych czasach nie przynosiły rezultatów, a mając tez wzgląd na bardzo dobre wyniki szkolenia, właściciel prywatnej firmy, ufundował samochód Star 200 z nabudowaną beczką na wodę oraz zainstalowanym działkiem. Ponadto na potrzeby zakładu drzewnego zakupił ciężki samochód strażacki HUB, który w przypadku zaistnienia pożaru poza zakładem również brał  udział w akcjach  gaśniczych. Dalsze koleje losu doprowadziły do czasów obecnych, gdzie podstawowym pojazdem jest samochód SCANIA P93H, oraz samochód pomocniczy Volkswagen  LT31.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pieskach

Ochotnicza Straż Pożarna w PieskachWykaz pojazdów:
1.    GBA 2,5/16 Star 244

Ochotnicza Straż Pożarna w Pieskach jest najdalej wysuniętą jednostką w kierunku południowym Powiatu Lęborskiego. Obszar działania to miejscowość Pieski oraz ościenne miejscowości gminy Cewice. OSP powstała 1968 roku i przez wiele lat siedziba jednostki mieściła się w zabudowaniach gospodarczych  u dh. Herberta Rosin, obecnie Naczelnika OSP. W 2019 roku po umiejscowieniu jednostki w innej lokalizacji oraz przeprowadzeniu gruntownemu remontowi, otwarto nową remizę, składającą się teraz z dwóch boksów garażowych.  

Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorszewie

Ochotnicza Straż Pożarna w PogorszewieWykaz pojazdów:
1.    GLBM 0,5/18 Peugeot Boxer 

Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna w Pogorszewie powstała w maju 1964 roku. Jej założycielami byli; Janowicz Rajmund, Dzienisz Feliks, Wojtan Adam. Siedziba ZOSP mieściła się w pomieszczeniach magazynowych zakładu rolnego w Pogorszewie. 
Z własnych środków zakładowych w 1968 roku zakupiono samochód marki  Żuk, mundury wyjściowe oraz  część sprzętu przeciwpożarowego. W sierpniu w 1968 roku zapaliła się  gorzelnia w Pogorszewie. Był  to jeden z największych pożarów w powiecie lęborskim. W lutym 1978 roku zakupiono samochód bojowy GBA STAR 244. Ze względu na wielkość pojazdu, który nie mieścił się w garażu, przeniesiono siedzibę ZOSP. Nową strażnicę utworzono w 1980 roku w pomieszczeniach warsztatowych. To wydzielone pomieszczenie służy jako remiza strażacka do dnia dzisiejszego. Samochód bojowy GBA STAR 244 na wniosek kierownictwa zakładu został przekazany do komendy Zawodowej Straży Pożarnej w Lęborku. Na miejsce STARA jednostka otrzymała samochód marki ŻUK, który służył aż do 2017 roku. Na jego miejsce ze środków sołeckich oraz gminnych zakupiony został samochód marki Peugeot Boxer z 450 litrowym zbiornikiem wody do szybkiego natarcia oraz siedmioma miejscami dla ratowników.
Po likwidacji państwowych gospodarstw rolnych w 1994 roku na wniosek ochotników jednostka została przejęta przez zarząd gminy OSP w Nowej Wsi Lęborskiej. Tym samym jednostka zmieniła nazwę z ZOSP na OSP. 

Ochotnicza Straż Pożarna w Redkowicach

Ochotnicza Straż Pożarna w RedkowicachWykaz pojazdów:
1.    GLM 8 Lublin II 

Ochotnicza Straż Pożarna w Redkowicach posiada lekki wóz bojowy, sprzęt oraz wyposażenie umożliwiające zabezpieczenie działań ratowniczo-gaśniczych i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Jednostka powstała w 1953 roku z inicjatywy sołectwa i Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lęborku. Pierwszym prezesem OSP został dh Władysław Citkowski. 
W 1962 roku powstaje pierwsza remiza z miejscem na powóz konny, a w 1978 roku mieszkańcy wsi i władze gminy ufundowały pierwszy sztandar.
W 1999 roku OSP Redkowice otrzymuje nowy wóz bojowy LUBLIN II, zaś w 2004 roku jednostka otrzymuje nowy(obecny) sztandar. Jednocześnie z wręczeniem sztandaru zostaje otwarta zmodernizowana i rozbudowana strażnica. Zwycięstwo w zawodach powiatowych a następnie wojewódzkich doprowadzają naszą młodzieżową drużynę dziewcząt do udziału w ogólnopolskich zawodach w Częstochowie w 2010 r. 2011 rok - zgromadzone środki własne oraz wsparcie sponsorów pozwalają zakupić motopompę TOHATSU.

Ochotnicza Straż Pożarna w Tawęcinie

Ochotnicza Straż Pożarna w TawęcinieWykaz pojazdów:
1.    GBA 2,4/16 Renault S170

Ochotnicza Straż Pożarna w Tawęcinie została założona w 1952 roku. Jednostka na swoim wyposażeniu posiada samochód ratowniczo-gaśniczy Renault, typu średniego, który został przekazany przez OSP Nowa Wieś Lęborska do Tawęcina 26 września 2012 roku. Obszar działania jednostki to miejscowości gminy Nowa Wieś Lęborska oraz ościenne. Jednostka od początku swojego istnienia, uczestniczyła w wielu działaniach ratowniczo-gaśniczych, między innymi podczas powodzi w Gdańsku w 2001 roku. Ochotnicy z Tawęcina wielokrotnie są dysponowani do pożarów nieużytków rolnych, zbóż, lasów, oraz innych zdarzeń w rejonie swojego działania. 

Ochotnicza Straż Pożarna we Wrześciu

Ochotnicza Straż Pożarna we WrześciuWykaz pojazdów:
1.    GCBA 3,6/18 Scania P93

Widoczny na zdjęciu samochód GCBA 6/32 Jelcz 315 został przekazany do Ochotniczej Straży Pozarnej w Wicku, zaś Ochotnicza Straż Pożarna we Wrześciu otrzymała pojazd GCBA 3,6/18 Scania P93 z Ochotniczej Straży Pożarnej we Wicku. 

Ochotnicza Straż Pożarna Wrzeście to jednostka, której początki sięgają 1946 roku. Obszar działania obejmuje sześć najbliższych miejscowości. Oprócz uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych, jednostka aktywnie angażuje się w działania lokalnej społeczności, między innymi; zabezpieczanie imprez masowych, udział w zawodach sportowo-pożarniczych. OSP Wrzeście ma również duży wkład w edukację. W 2012 roku oddano do użytku nowo powstałą remizę wraz z sąsiadującą przy niej świetlicą.

{"register":{"columns":[]}}