POŻAR OPUSZCZONEGO ZŁOMOWISKA W LĘBORKU NA UL. SŁUPSKIEJ
27.06.2022
23 czerwca 2022 r. o godzinie 17:40 dyżurny operacyjny Stanowiska Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku przyjął zgłoszenie o pożarze i dużym zadymieniu na terenie opuszczonego złomowiska w Lęborku na ulicy Słupskiej.
Czarny, gęsty dym unoszący się nad opuszczonym złomowiskiem widoczny był podczas dojazdu zastępów Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Lęborka na miejsce zdarzenia. Kierujący działaniem ratowniczym zastał na miejscu zdarzenia objętych pożarem około 1500 m2 składowanych na placu elementów karoserii samochodowych, opon, mebli tapicerskich oraz innych odpadów. Zagrożone były dwie hale magazynowo – produkcyjne.
Na palące się odpady podano prądy wody w natarciu i obronie z prądownic wodnych, działek przewoźnych i przenośnych. Dostarczanie środka gaśniczego odbywało się poprze dowóz wody samochodami pożarniczymi. W związku z brakiem możliwości zachowania ciągłości dostarczania wody na duże odległości na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe Siły i Środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa pomorskiego. Na miejsce zdarzenia zadysponowano również Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z Gdyni, która na bieżąco dokonywała pomiarów na osiedlach mieszkalnych oraz na terenie prowadzonych działań gaśniczych. Ratownicy PSP i OSP podczas podawania prądów gaśniczych pracowali w aparatach Ochrony Układu Oddechowego, w których powietrze było uzupełnianie na miejscu prowadzonych działań przy wykorzystaniu samochodu specjalnego SPGaz. Na potrzeby akcji gaśniczej zawiązany został Sztab Akcji gdzie do wsparcia działań wykorzystano samochód dowodzenia i łączności z KP PSP Chojnice. Na miejsce zdarzenia przybył p.o. Zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – bryg. Wojciech Berent oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP w Gdańsku – bryg. Robert Walendziuk. Kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o zbudowaniu magistrali wodnej na odcinku 2,2 km składającej się z dwóch linii zasilających W-110 z rzeki Łeba (ul. Komuny Paryskiej) do miejsca pożaru oraz magistrali wodnej z dwóch nitek W-75 z hydrantu nadziemnego (ul. Roszarnicza) do miejsca prowadzonych działań celem zapewnienia dostarczania wody na duże odległości. Działania były utrudnione ze względu na zmieniający się kierunek wiatru, występujące bardzo duże zadymienie, szybkie odparowywanie wody, napowietrzną linię trakcji kolejowej o napięciu 3 kV prądu stałego, która na czas prowadzonych działań gaśniczych została rozłączona a ruch pociągów na trasie Lębork – Słupsk odbywał się lokomotywami spalinowymi. Na miejsce zdarzenia przybyli Wojewoda i Wicewojewoda Pomorski, Burmistrz i Sekretarz Miasta Lęborka, Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska . Na potrzeby akcji gaśniczej zużyto ponad 10 000 m3 wody z hydrantów zewnętrznych, zbiorników sztucznych, rzek i cieków wodnych.
Siły i Środki biorące udział w działaniach ratowniczo - gaśniczych:
- 38 zastępów Państwowej Straży Pożarnej,
- 31 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych,
- 232 ratowników jednostek ochrony przeciwpożarowej województwa pomorskiego,
- 11 pojazdów Policji i 41 funkcjonariuszy,
- 8 pojazdów innych podmiotów.
Opracował: mł. kpt. Radosław Wroński
Zdjęcia: mł. kpt. Radosław Wroński - KP PSP w Lęborku