W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyciek amoniaku w przechowalni warzyw i owoców

10.10.2020

Logo Państwowej Straży Pożarnej. W środkowej części logo znajduje się szary hełm strażacki na którym umieszczony jest w czerwonym kółku biały orzeł. Po obu stronach hełmu znajdują się toporki strażackie oraz liście w kolorze złotym. Nad hełmem znajduje się pięć języków ognia w kolorze czerwonym. Pod hełmem na niebieskim tle znajduje się napis Państwowa Straż Pożarna. Litery są w kolorze białym. Pod napisem znajdują się liście w kolorze złotym.

10 października 2020 roku o godz. 15:12 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy wpłynęło zgłoszenie o wycieku amoniaku w przechowalni warzyw i owoców w Grabowie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej kierujący działaniem ratowniczym stwierdził, że w budynku chłodni doszło do wycieku amoniaku z instalacji służącej do chłodzenia budynku. Pracownicy chłodni opuścili budynek przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Ze względu na charakter zdarzenia niezbędne było zadysponowanie dodatkowych zastępów straży pożarnej, w tym specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego z Łodzi.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, monitorowaniu strefy zagrożenia przy użyciu urządzeń pomiarowych (ze względu na znaczną odległość budynków mieszkalnych od miejsca zdarzenia nie było konieczności ewakuowania mieszkańców), sprawieniu kurtyn wodnych, które miały za zadanie ograniczyć emisję oraz rozcieńczyć ulatniający się amoniak. Po wejściu do budynku, w specjalnych ubraniach ochronnych, zakręcono zawory ciągu technologicznego, w którym znajdował się amoniak. Strażacy, w pomieszczeniu chłodni, usunęli olej wymieszany z amoniakiem, który rozlał się z uszkodzonej sprężarki.


W działaniach ratowniczych trwających 9 godz. 39 min udział brało w sumie 8 zastępów z Państwowej Straży Pożarnej (w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi), 6 zastępów z OSP w KSRG oraz 1 zastęp z OSP spoza KSRG, łącznie 51 strażaków.

Na miejsce zdarzenia przybył również zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy kpt. Marcin Kornat, który przejął dowodzenie i podtrzymał zamiar taktyczny.

 

Opracowanie: Tomasz Suski, KP PSP w Łęczycy

{"register":{"columns":[]}}