W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe samochody specjalne w KP PSP w Leżajsku

03.12.2021

Na zdjęciu widzimy samochód specjalistyczny ratownictwa chemicznego i specjalistycznego robota sterowanego zdalnie do zastosowań w ratownictwie chemicznym oraz nowy samochód operacyjny Ford Ranger.

W Komendzie Powiatowej PSP w Leżajsku wprowadzono do podziału bojowego dwa nowe pojazdy specjalne: średni samochód rozpoznania chemicznego „Mobilne laboratorium” Scania G410 oraz lekki samochód rozpoznawczo- ratowniczy Ford Ranger.

„Mobilne laboratorium” to samochód przeznaczony dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Leżajsk”. Podczas tworzenia specyfikacji technicznej pojazdu dużą rolę odegrało doświadczenie i wiedza naszych strażaków, którzy stworzyli koncepcję zabudowy i wyposażenia pojazdu. Zabudowę samochodu wykonała Firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. z Bielska-Białej.

Pojazd zbudowano na dwuosiowym podwoziu Scania G 410 B4x2NB z silnikiem o mocy 410 KM, z automatyczną skrzynią biegów. Samochód posiada jednomodułową, dwumiejscową kabinę w układzie (1+1), wyposażoną w niezależne ogrzewanie oraz klimatyzację. Zabudowa wykonana jest z aluminium i kompozytu. Wnętrze zostało podzielone na trzy niezależne przedziały:

  • przedział załogowo-analityczny (czysty) - przeznaczony do prac sztabowych, prowadzenia monitoringu, obsługi oraz nadzorowania wszystkich systemów, instalacji i urządzeń zamontowanych w samochodzie. Wewnątrz zamontowane zostały dwa fotele przeznaczone do przewozu załogi i prowadzenia prac w trakcie postoju. Załoga ma do swojej dyspozycji m.in. dyspozytorskie stacje komputerowe, panele wizualizująco-sterujące, radiotelefony nasobne, systemy łączności, przenośne tablety, stację meteorologiczną, system monitoringu skażeń.
  • Przedział laboratoryjny (brudny) –przeznaczony do przygotowywania i obróbki dostarczonych próbek, analiz chemicznych, przeprowadzenia detekcji oraz wstępnej identyfikacji próbek substancji pobranych przez ratowników na miejscu prowadzonych działań. W przedziale tym znajduje się m.in. dygestorium do przygotowywania próbek z możliwością dostępu z zewnątrz i z wyciągiem wywiewnym załączającym się automatycznie podczas otwarcia włazu zewnętrznego lub ręcznie przez operatora, stanowisko komputerowe do sterowania urządzeniami pomiarowymi oraz do zbierania danych pomiarowych. Zamontowany jest tu również przewoźny chromatograf gazowo-masowy (GC/MS). Poza tym znajdują się w nim: spektrometr fluorescencji rentgenowskiej z dyspersją energii EDXRF z detektorem SDD, przenośny spektrometr ramanowski oraz spektrofotometr UV-VIS, bioluminometr, wytrząsarka i wirówka laboratoryjna;
  • przedział sprzętowy - zlokalizowany w tylnej części nadwozia. Przystosowany jest do przewozu sprzętu i wyposażenia m.in. ubrań gazoszczelnych, aparatów powietrznych, butli do aparatów powietrznych, detektorów, eksplozymetru, dozymetrów, drona, mobilnego robota itp. Dostęp do niego umożliwia hydrauliczny podest roboczy o nośności 1500 kg. W przedziale zamontowano  system wysuwanych półek, na których umieszczony i przewożony jest sprzęt ochronny, pomiarowy oraz ratowniczy. Wyposażony jest dodatkowo w czujniki otwarcia/niedomknięcia z wizualizacją w przedziale kabiny i przedziale technicznym.

Dach zabudowy został wykonany w formie podestu roboczego w wykonaniu antypoślizgowym. Wejście zapewnia drabinka aluminiowa. Na dachu zamontowane są cztery wodo- i pyłoszczelne aluminiowe skrzynie sprzętowe. Zamontowano na nim także wysuwany pneumatycznie maszt antenowy, na którym osadzona została kamera monitoringu wizyjnego PTZ. Na dodatkowym trapie antenowym mieszczą się liczne anteny (GSM oraz bazowa). Z boku po lewej stronie znajduje się nisza na spektrometr FTIR (podczerwień pasywna) typu RAPID służący do wykrywania i analizy obłoków związków chemicznych z dużej odległości (max. do 5 km). Daje on możliwość automatycznego, ciągłego skanowania otoczenia w nieograniczonym kącie obrotu (n x 360º).

Dostarczone wraz z pojazdem wyposażenie i sprzęt specjalistyczny pozwalają na znaczne poszerzenie możliwości działań SGRChem-Eko „Leżajsk” w zakresie rozpoznania chemicznego i specjalnego.

Zakup pojazdu został zrealizowany w ramach projektu pn.: „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość pojazdu z wyposażeniem to ponad 5 mln. zł.

Drugi nowy pojazd to lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger. Funkcją samochodu jest umożliwienie szybkiego dotarcia dowódcy i ratowników na miejsce akcji, ze sprzętem niezbędnym do prowadzenia wstępnego rozpoznania oraz efektywnego przekazywania informacji, dotyczących niezbędnych sił i środków. Pojazd posiada nadwozie typu „pick-up” z kabiną 5-osobową i częścią załadunkową zamykaną zwijaną roletą. Samochód został wyposażony w 4 zestawy środków łączności oraz skrzynię dowodzenia z przeznaczeniem do przewożenia sprzętu dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Leżajsk”. Samochód posiada napęd 4 x 4 z blokadą mechanizmu różnicowego i umożliwia przemieszczanie się w trudnym terenie  – zarówno po drogach utwardzonych, jak i drogami gruntowymi, leśnymi duktami, bezdrożami, po błocie, piachu czy terenach pokrytych śniegiem. Pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym o mocy 210 KM i momencie obrotowym 500 Nm, z 10-stopniową automatyczną skrzynia biegów

Zakup samochodu został zrealizowany w ramach projektu pn.: „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość pojazdu to 300 tys. zł.

 

Opracowanie: bryg. Wojciech Długosz, KP PSP Leżajsk z wykorzystaniem artykułu Łukasza Sienickiego z portalu remiza.com.pl pt.: „Laboratorium dla chemików z Leżajska”
Zdjęcia: bryg. Wojciech Długosz, st. str. Piotr Rybak

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}