W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia

Historia Straży Pożarnej w Lipnie

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie została powołana z dniem 1 stycznia 1999 r. W związku z wprowadzeniem reformy administracyjnej kraju, została przekształcona z Komendy Rejonowej PSP w Lipnie, a swoimi tradycjami sięga do 29 czerwca 1881 r., kiedy to odbyła się pierwsza, uroczysta zbiórka Straży Ogniowej. Z inicjatywy Burmistrza Miasta Lipna Józefa Getza założono wówczas Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej, a jej pierwszym naczelnikiem został Antoni Strygner.

Intensywny rozwój organizacji strażackich na ziemiach polskich datuje się od lat sześćdziesiątych XIX wieku. Ochotnicze straże pożarne powstawały i rozwijały się jednak nierównomiernie. Wynikało to z odmiennych warunków politycznych w jakich żyło społeczeństwo polskie w poszczególnych zaborach.

Po raz pierwszy w historii polskiego pożarnictwa państwowe zawodowe organy ochrony przeciwpożarowej tworzono na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. „O ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji”. Na mocy tej ustawy w 1950 r. została powołana Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Lipnie, stanowiąca wydział Powiatowej Rady Narodowej w Lipnie. Siedzibą Komendy były pomieszczenia usytuowane na strychu budynku Powiatowej Rady Narodowej przy ulicy Bolesława Bieruta. Funkcję Komendanta objął porucznik pożarnictwa Aleksander Paprota, a kadrę Komendy stanowiło 4 funkcjonariuszy pożarnictwa. W siedzibie powiatu istniała Ochotnicza Straż Pożarna wyposażona w samochód marki „Betford”. W 1956 r. funkcję pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego objął ogniomistrz pożarnictwa Janusz Araśniewicz.

Z dniem 1 listopada 1958 r. z Komendy Powiatowej Straży Pożarnych we Włocławku na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Lipnie został przeniesiony starszy aspirant pożarnictwa Zdzisław Kozicki. Na terenie powiatu lipnowskiego było wówczas 69 jednostek ochotniczych straży pożarnych, z których tylko 6 posiadało samochody – głównie ciężarowe. Zaledwie 2 jednostki posiadały samochody gaśnicze. Braki występowały nie tylko w samochodach pożarniczych, ale także w pozostałym sprzęcie. Głównym zadaniem powołanego Komendanta było urządzenie siedziby Komendy w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Bulwarnej w Lipnie, gdzie również ulokowana została miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.

Ważnym wydarzeniem było powołanie Zarządzeniem Wojewody Włocławskiego nr 65/76 w dniu 15 czerwca 1976 r. Zawodowej Straży Pożarnej w Lipnie kategorii „C” w sile plutonu. Norma etatowa wynosiła 28 osób, na czele której stanął major pożarnictwa Zdzisław Kozicki, jako Komendant Zawodowej Straży Pożarnej. Z biegiem lat siedziba Komendy została rozbudowana o magazyny, warsztaty i kotłownię centralnego ogrzewania. Podkreślenia wymaga fakt, że w warsztatach Komendy, pod nadzorem technicznym Komendanta Zdzisława Kozickiego, zbudowano 2 samochody pożarnicze na podwoziu STAR 20 i STAR 26, które przez wiele lat były eksploatowane przez jednostki ochotniczych straży pożarnych w Mokowie i Chrostkowie. Na bazie Komendy został zorganizowany ośrodek szkolenia pożarniczego, gdzie na kursach szkolono funkcyjnych OSP.

Na przestrzeni 15 lat norma etatowa wzrosła z liczby 28 do 42 etatów, a starania kierownictwa Komendy zaowocowały rozwojem taboru samochodowego, w postaci zarówno samochodów gaśniczych, jak i operacyjnych. Jako jedna z pierwszych jednostek z terenu województwa włocławskiego otrzymała drabinę mechaniczną marki Magirus SD – 30. Rozbudowano również siedzibę Komendy o zaplecze socjalne i magazyny, zmodernizowano biura i stanowisko kierowania.

Dnia 1 września 1990 r. na zasłużoną emeryturę odszedł podpułkownik pożarnictwa Zdzisław Kozicki, a nowym Komendantem Rejonowym został podporucznik pożarnictwa Marek Baczyński. Głównym celem nowo powołanego Komendanta była poprawa warunków socjalnych i bytowych załogi, który w kolejnych latach był systematycznie realizowany.

Zmiany ustrojowe w Polsce spowodowały, że straż pożarna musiała znaleźć się w nowej regulacji prawnej. Wydane ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej i o Państwowej Straży Pożarnej zobowiązały Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do zorganizowania profesjonalnej formacji przeznaczonej do niesienia pomocy na wypadek zagrożenia życia, zdrowia i mienia obywateli. Z dniem 1 lipca 1992 r. powołano Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Bazą wyjściową do zorganizowania Państwowej Straży Pożarnej stanowiły terenowe zawodowe straże pożarne, komendy rejonowe i wojewódzkie straży pożarnych. W wyniku reorganizacji struktur pożarniczych utworzona została Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie wraz z podległymi Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi w Lipnie oraz w Rypinie. Komendantem Rejonowym Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie został brygadier inż. Marek Baczyński.

 

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie

Z dniem 1 stycznia 1999 r. zreformowano administrację publiczną. Nastąpił nowy podział administracyjny kraju. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872, ze zmianami) z dniem 1 stycznia 1999 r. rozpoczęła funkcjonowanie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie. Terenem jej działania został obszar powiatu lipnowskiego, a siedzibą miasto Lipno. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza weszła w skład Komendy Powiatowej jako komórka organizacyjna. Na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie powołano brygadiera inż. Marka Baczyńskiego.

Wychodząc naprzeciw nowym zadaniom stawianym przed Państwową Strażą Pożarną, w dniu 3 października 2000 r. w Lipnie przy ulicy Sportowej został wmurowany kamień węgielny w nowo budowanej strażnicy, która ostatecznie została oddana do użytku w 2004 r. i od tego czasu stanowi siedzibę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie.

budynek komendy w 2004

Z dniem 5 stycznia 2009 r. na stanowisko Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie powołany zostaje młodszy brygadier mgr inż. Ireneusz Poturalski, który w kolejnych latach prowadzi działania na rzecz modernizacji taboru samochodowego oraz wyposażenia w sprzęt i urządzenia ratownicze. W latach 2010- 2019 oprócz inwestycji w sprzęt i wyposażenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nastąpił znaczny rozwój jednostek OSP KSRG. W okresie tym 8 jednostek OSP spośród 14 włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pozyskało nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, co przełożyło się pozytywnie na wzmocnienie gotowości operacyjnej, a tym samym poprawę bezpieczeństwa w po[1]wiecie lipnowskim. Kolejnym dużym przedsięwzięciem zrealizowanym w 2015 r. było przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji budynku Komendy Powiatowej PSP w Lipnie, której wartość wyniosła ponad 850 tys. zł.

Z dniem 1 lutego 2019 r. pełniącym obowiązki komendanta powiatowego został bryg. Piotr Rutkowski. Powołanie na stanowisko Komendanta Powiatowego PSP w Lipnie otrzymał z dniem 08 maja 2019 r. Nowy komendant kontynuuje działania związane z pozyskiwaniem nowoczesnego sprzętu ratowniczego oraz pojazdów pożarniczych, skutkiem czego w 2019 r. do jednostek OSP z terenu powiatu lipnowskiego trafiła duża liczba sprzętu ratowniczego, a także średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/16 Volvo dla OSP w Wielgiem, lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GLM For dla OSP w Woli oraz hybrydowa łódź ratownicza typu RIB dla OSP w Dobrzyniu nad Wisłą. Ponadto w tym okresie został zmodernizowany system łączności stanowiska kierowania, stając się bazą do kolejnych modernizacji, unowocześnień i rozbudów w kolejnych latach. Obecnie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie liczy 54 etaty funkcjonariuszy PSP oraz 2 etaty pracowników cywilnych. W systemie codziennym pracuje 9 funkcjonariuszy oraz 2 pracowników cywilnych, natomiast 45 w systemie zmianowym. Służbę pełni 13 oficerów, 17 aspirantów, 15 podoficerów i 9 szeregowych, z czego 29 osób posiada wykształcenie wyższe, co stanowi blisko 54% stanu osobowego. Szeroki zakres zadań realizowanych przez strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie sprawił, że kadra i strażacy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. Na wyposażeniu Komendy Powiatowej PSP w Lipnie znajduje się łącznie 9 samochodów o różnym przeznaczeniu oraz szereg sprzętu gaśniczego i specjalistycznego niezbędnego do prawidłowej realizacji zadań. Corocznie staraniem kierownictwa Komendy, sukcesywnie pozyskiwany jest nowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy, który skutecznie podnosi poziom wyposażenia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz efektywność i skuteczność prowadzonych działań.

{"register":{"columns":[]}}