SADZE w kominie groźne w skutkach
W sezonie grzewczym 2021/2022 od 1 października br. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie odnotowała już 7 interwencji związanych z pożarami sadzy w przewodach kominowych. Niewłaściwa eksploatacja oraz zaniedbania wynikające z braku wykonywania okresowych przeglądów stanu technicznego kominów oraz konserwacji i czyszczenia przewodów dymowych mogą doprowadzić do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, a także do strat materialnych. Pożar sadzy może doprowadzić do uszkodzenia komina, a powstałe pęknięcia i nieszczelności mogą spowodować wydobywanie się dymu w tym bardzo niebezpiecznego CZADU do pomieszczeń mieszkalnych i zatruć. Pożar sadzy może być też przyczyną pożaru w budynku, dlatego Państwowa Straż Pożarna apeluje o systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych oraz ich właściwą eksploatację.
Zgodnie z przepisami zarządcy lub właściciele budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych zobowiązani są do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności co najmniej raz w roku. Kontrolę taką w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych - powinny przeprowadzić osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim.
Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Myśliwiec
Zdjęcie: KG PSP