W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych.

09.02.2022

Tył munduru strażaka OSP

Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.

Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.

Świadczenie będzie wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w wysokości 200 zł miesięcznie po spełnieniu powyższych warunków przez Wnioskodawców. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji, a pierwsza waloryzacja kwoty świadczenia zostanie przeprowadzona od dnia 01 marca 2023 roku.

Osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy będzie przyznawane prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy (czyli od stycznia 2022 r.)

Osoba ubiegająca się o świadczenie ratownicze zobowiązana jest wykazać stosowny okres bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczych.

Potwierdzeniem bezpośredniego udziału jest:

- do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków,

- od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie 3 świadków,

- od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP

 

Zasady powoływania świadków:

  1. Co najmniej jednym ze świadków jest osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych
  2. Świadkiem nie może być:

- małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy

- osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli,

-osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,

-osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu

 

Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Oświadczenia świadków należy przedłożyć we właściwym dla siedziby ochotniczej straży pożarnej  strażaka ochotnika OSP Urzędzie Miasta lub Gminy celem weryfikacji przez właściwego wójta, burmistrza miasta pod względem jego wiarygodności. Następnie należy je przekazać do Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu w celu ich zatwierdzenia wraz w wnioskiem o przyznanie świadczenia ratowniczego.

Po złożeniu kompletnego wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu przyznaje świadczenie ratownicze w formie decyzji i ustala jego wysokość. Decyzję w sprawie przyznania świadczenia ratowniczego doręcza się wnioskodawcy na piśmie wraz z uzasadnieniem i pouczeniem.

Świadczenie ratownicze wypłaca organ emerytalny comiesięcznie do 15 dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca w którym przyznano świadczenie ratownicze. W okresie przejściowym pierwsza wypłata świadczeń ratowniczych nastąpi nie później niż w terminie 9 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca, w którym ustawa weszła w życie, z wyrównaniem od miesiąca przyznania świadczenia ratowniczego.

 

Osobą odpowiedzialną za obsługę wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego                       w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu jest:

 st. ogn.  mgr Aneta Gądek,

 tel. 95 742 6626,

e-mail: gadeka@straz.miedzyrzecz.pl

 

W zakładce „Załatw sprawę” dostępne są wzory dokumentów do pobrania w tej sprawie.

{"register":{"columns":[]}}