Nie wypalaj traw
23.03.2022
Nie wypalaj Traw
Suchy, ciepły i słoneczny początek wiosny sprzyja prowadzeniu wszelkich prac polowych i ogrodowych. Niestety wciąż pracom tym towarzyszy niechlubny nawyk wypalania traw na łąkach, polach i nieużytkach rolnych.
Tylko w pierwszych kilkunastu dniach marca br. w Polsce strażacy interweniowali blisko dziesięć tysięcy razy przy gaszeniu pożarów traw. Niestety, w pożarach, odnotowano trzy ofiary śmiertelne oraz 22 osoby ranne.
Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” to coroczna inicjatywa. Jej przebieg w ostatnim czasie ze względu na pandemię koronawirusa ograniczał się do propagowania w mediach, także portalach społecznościowych, bezpiecznego zachowania się w obszarach przyrodniczych.
Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.
Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia.
Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Apelujemy o nie wypalanie traw. Pamiętajmy, że taki pożar może skończyć się tragicznie!
FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Strona poświęcona kampanii: https://www.gov.pl/web/kgpsp/Kampania-Stop-Pozarom-Traw-sezon-2022