W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej w Dąbku

26.07.2024

Ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej w Dąbku

Przez trzy dni funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie oraz druhowie z terenu gminy Stupsk ćwiczyli na terenie Krajowego Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego dla osób chorych na stwardnienie rozsiane w Dąbku.

Pierwszy dzień ćwiczeń miał miejsce w środę 24 lipca 2024 r.  i rozpoczął się odprawą szkoleniową zorganizowaną w świetlicy  Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbku. Część teoretyczna obejmowała następujący zakres tematyczny:

  • zagrożenia oraz taktyka gaszenia pożarów wewnętrznych w placówkach mieszkalno-rehabilitacyjnych;
  • zasady BHP podczas ćwiczeń i działań ratowniczo-gaśniczych;
  • zasady łączności radiowej;
  • założenie do ćwiczenia praktycznego.

W szkoleniu oprócz kadry kierowniczej oraz zmiany służbowej z jednostki ratowniczo-gaśniczej mławskiej komendy udział wzięli druhowie z jednostek OSP w: Wyszynach Kościelnych, Stupsku, Konopkach, Rosochach i gospodarze z jednostki OSP Dąbek.

Po trwającej ponad godzinę części teoretycznej rozpoczęło się dysponowanie zastępów do placówki opiekuńczo-medycznej, gdzie scenariusz zakładał pożar poddasza oraz zaginięcie dwójki pensjonariuszy podczas ewakuacji prowadzonej przez personel ośrodka.

Podczas dwóch kolejnych dni w ćwiczeniach na terenie KOMR w Dąbku uczestniczyli funkcjonariusze z poszczególnych zmian służbowych JRG KP PSP w Mławie 


W ramach ćwiczeń ratownicy doskonalili umiejętności praktyczne i wyrabiali prawidłowe nawyki podczas działań ratowniczo-gaśniczych ze szczególnym uwzględnieniem pożarów wewnętrznych w obiektach mieszkalno-rehabilitacyjnych. Ponadto zrealizowano cele dodatkowe, a wśród nich m. in. rozpoznanie operacyjne obiektu wraz z terenem przyległym, doskonalenie dowodzenia na szczeblu interwencyjnym, jak również sprawdzenie działania systemu łączności dowodzenia i współdziałania.

Na koniec, uczestnicy ćwiczeń zostali zapoznani z obiektem, a rozwinięcie bojowe i wszelkie czynności podejmowane przez strażaków podczas manewrów zostały omówione podczas podsumowania, co pozwoliło wybrać najkorzystniejsze formy działań ratowniczo-gaśniczych, w przypadku zdarzeń w tego typu obiektach.

Tekst i zdjęcia: mł.bryg. Jacek Dryll – oficer prasowy komendanta powiatowego PSP w Mławie.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}