Ćwiczenia praktyczne jednostek ochrony przeciwpożarowych na terenie firmy Lubaz
29.08.2024
W dniach 27-29 sierpnia 2024r. w ramach doskonalenia zawodowego poszczególne zmiany służbowe Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Mławie uczestniczyły w ćwiczeniach na obiekcie firmy Lubaz w miejscowości Wieczfnia-Kolonia. Dodatkowo w ćwiczeniach udział wzięła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ciechanowa. Pierwszego dnia w ćwiczenia zaangażowane były jednostki OSP z Wieczfni Kościelnej, Dzierzgowa, Dobrogost oraz Piegłowa.
Ćwiczenia rozpoczęły się w odprawą, która miała na celu zaznajomienie uczestników ćwiczeń ze strukturą i specyfiką produkcyjną zakładu Lubaz, taktyką gaszenia pożarów w budynkach wielkopowierzchniowych, zasadami BHP podczas ćwiczeń i działań ratowniczych oraz procedurami prowadzenia działań z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Szczególną uwagę zwrócono na poliuretan produkowany przez firmę Lubaz.
Część praktyczna scenariusza ćwiczeń zakładała pożar lakierni w hali produkcyjnej, w wyniku którego poszkodowane zostały 2 osoby. W pierwszej kolejności podjęto czynności przeszukiwania pomieszczeń i ewakuacji odnalezionych osób poszkodowanych, a także udzielenia rannym Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Podczas prowadzenia dalszych działań gaśniczych lakierni doszło do wycieku dwóch niebezpiecznych substancji chemicznych - drażniącej oraz żrącej. Działania strażaków polegały na podzieleniu terenu akcji na odcinki bojowe, odpowiednim doborze ŚOI do zagrożenia, wyznaczeniu strefy niebezpiecznej, wykonaniu pomiarów gazowych strefy niebezpiecznej i zminimalizowaniu wycieków z metalowych pojemników. Za dalszą realizację działań na poziomie specjalistycznym odpowiedzialna była Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Ciechanowa.
Ćwiczenia zakończyły się zapoznaniem funkcjonariuszy i druhów z obiektem, a także omówieniem wszystkich czynności podejmowanych przez strażaków. Zrealizowane ćwiczenia usystematyzowały wiedzę strażaków z zakresu organizacji działań ratowniczych, pożarów hal produkcyjnych, pomieszczeń z substancjami łatwopalnymi, elementów RIT oraz działań ratownictwa chemiczno-ekologicznego na poziomie podstawowym.
Opracowanie: asp. Michał Lubowiedzki – KP PSP Mława
Zdjęcia: st. kpt. Mariusz Gajewski, kpt. Damian Koźlikowski – KP PSP Mława