Pierwsze Świadczenia Ratownicze dla Druhów Seniorów
25.02.2022
W piątek, 25 lutego br. w siedzibie oławskiej Komendy, st. kpt. Bartłomiej Marcinów Komendant Powiatowy PSP w Oławie wręczył pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego strażakom OSP z powiatu oławskiego. Są to Druhowie, którzy przeszli już w „stan spoczynku”, ale przez ponad ćwierć wieku stawiali się na alarm w swoich remizach, zawsze gotowi by gasić pożary, ratować zagrożone mienie i ludzkie życie.
Najstarszy z zasłużonych Seniorów nie mógł niestety osobiście odebrać decyzji. Wiek i stan zdrowia nie pozwoliły przybyć do oławskiej Komendy. Niemniej jednak, przez blisko 50 lat swojego życia był czynnym i aktywnym strażakiem, co potwierdzili zgodnie świadkowie. Druh Michał, w marcu tego roku skończy 92 lata życia. Z pewnością, może stanowić wzór dla młodych strażaków ratowników OSP. Decyzja zostanie Druhowi Michałowi dziś doręczona, do domu.
Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadziła wiele istotnych zmian, w tym m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie wypłacane jest przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA w wysokości 200 zł miesięcznie, a kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji.
Od ubiegłego tygodnia uruchomiony został system informatyczny, który umożliwia rejestrację wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego. Ale trzeba zaznaczyć, że każdy druh, który w dniu 1 stycznia br. spełniał kryteria do przyznania dodatku i złoży wniosek do końca września br. otrzyma świadczenie z wyrównaniem od początku roku.
Zasady przyznawania świadczenia ratowniczego dla strażaków OSP, którzy nabyli prawa do świadczenia na dzień 1 stycznia br.
Osoba ubiegająca się o świadczenie ratownicze zobowiązana jest wykazać stosowny okres bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczych. Potwierdzeniem bezpośredniego udziału jest:
- do 31 grudnia 2011 r. – pisemne oświadczenie 3 świadków,
- od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2021 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP lub pisemne oświadczenie 3 świadków,
- od 1 stycznia 2022 r. – dokumentacja prowadzona przez PSP
Co najmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych
Świadkiem nie może być:
- małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy
- osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli,
- osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,
- osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu.
Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
Oświadczenia świadków należy przedłożyć we właściwym dla siedziby ochotniczej straży pożarnej Wnioskodawcy urzędzie gminy (miasta), celem weryfikacji przez właściwego wójta (burmistrza) pod względem jego wiarygodności. Następnie należy je przekazać do komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w celu ich zatwierdzenia. Zweryfikowane przez wójta (burmistrza) oświadczenia świadków najlepiej dostarczyć wraz z wypełnionym wnioskiem o przyznanie świadczenia ratowniczego.
Po złożeniu kompletnego wniosku o przyznanie świadczenia ratowniczego Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oławie przyznaje świadczenie ratownicze w formie decyzji. Po uprawomocnieniu się decyzji jest ona przekazywana do Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu. Następnie komplet dokumentów przekazywany jest do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, który jest „organem wypłacającym” świadczenie ratownicze.
Świadczenie ratownicze jest wypłacane comiesięcznie, do 15 dnia każdego miesiąca, począwszy od miesiąca w którym je przyznano. W okresie przejściowym pierwsza wypłata świadczeń ratowniczych nastąpi nie później niż w terminie 9 miesięcy od pierwszego dnia miesiąca, w którym ustawa weszła w życie, z wyrównaniem od miesiąca przyznania świadczenia ratowniczego.
Osobą bezpośrednio nadzorującą obsługę wniosków o przyznanie świadczenia ratowniczego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oławie jest bryg. Krzysztof Gielsa Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Oławie. Wszelkie pytania i wątpliwości staramy się wyjaśniać na bieżąco. Wraz z komendantami gminnymi OSP deklarujemy wsparcie dla naszych Druhów Seniorów oraz bezpośrednią pomoc w przygotowaniu wymaganych dokumentów.
Materiały
Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego - wersja pdfOŁAWA_Wniosek_o_przyznanie_świadczenia_ratowniczego.pdf 0.15MB Wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego - wersja doc
OŁAWA_Wniosek_o_przyznanie_świadczenia_ratowniczego.docx 0.02MB oświadczenie świadka - wersja pdf
OŚWIADZCENIE_ŚWIADKA-KW.pdf 0.21MB oświadczenie świadka - wersja doc
OŚWIADZCENIE_ŚWIADKA-KW.docx 0.02MB